Felietony A. Klimek (el)

Bomba z kosmosu

Utworzono: piątek, 20 listopad 2009 Andrzej Klimek

Nieco ponad 100 lat temu w środkowej części Syberii, w Kraju Krasnojarskim, nad rzeką Tunguską Podkamienną nastąpił potężny wybuch, a cały horyzont zapłonął ogniem. Zdarzenie to do dziś budzi wiele kontrowersji w środowiskach naukowych, a dyskusja na ten temat trwa nieprzerwanie od 70 lat.

Czytaj więcej...

Chwiejna równowaga klimatu

Utworzono: niedziela, 14 luty 2010 Andrzej Klimek
Przyczyny zmian klimatycznych w dziejach Ziemi (a było ich wiele) nie są znane. Istnieje szereg hipotez opartych na różnych przesłankach natury astronomicznej, fizycznej, meteorologicznej, geograficzno-geologicznej. Żadna z nich nie da się udowodnić, ani nie tłumaczy wszystkiego. Udało się natomiast stosunkowo dokładnie odtworzyć warunki klimatyczne w różnych rejonach planety przed dziesiątkami tysięcy lat.

Czytaj więcej...

Cyklon pod nadzorem

Utworzono: wtorek, 20 lipiec 2010 Andrzej Klimek
Co roku nad ciepłymi częściami oceanów powstaje 100 cyklonów, z których kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt dociera do lądów siejąc zniszczenie i śmierć.

Czytaj więcej...

Dwa księżyce

Utworzono: środa, 14 kwiecień 2010 Andrzej Klimek
W pewnym okresie rozwoju Ziemi wszystkie kontynenty stanowiły jedną całość. Ten pierwotny ląd - Pangea rozpadł się następnie wzdłuż potężnych szczelin na części, które stopniowo rozsuwając się od siebie dały początek obecnym kontynentom i oceanom.

Czytaj więcej...

DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd