Jaś i Małgosia

Utworzono: środa, 04 marzec 2009 Drukuj E-mail
 

 

{jgxtimg src:=[images/stories/autor/wwjedrzejczak.jpg] width:=[80]} 

Posiadanie małego dziecka skłania człowieka do ponownego czytania dawno znanych bajek, a dodatkowo można się zastanowić nad tym, co się czyta dziecku.

Na przykład, taka bajka o Jasiu i Małgosi. Jest to opowieść o rodzeństwie, które wędrowało przez las, trochę się zgubiło, aż napotkało czyjś domek. Dzieci stwierdziły, że elewacja domku nadaje się do konsumpcji, więc nie pytając nikogo o zgodę przystąpiły do jej niszczenia. Zauważyła to staruszka, która była właścicielką domku i przerwała tę destrukcję, umieszczając chłopca w zamknięciu, a dziewczynkę zagoniła do sprzątania i karmienia kota, co wskazywało na jej ogromne okrucieństwo. Mimo tego okrucieństwa, karmiła chłopca łakociami i miodem. Tego było grzecznym dzieciom za wiele. Chłopiec wydostał się z zamknięcia i razem z dziewczynką wepchnęli staruszkę do kominka. Staruszka strasznie krzyczała, ale żeby zmniejszyć jej cierpienie chłopczyk zdzielił ją w głowę łopatą do chleba. Złe zachowanie staruszki w jej własnym domu trzeba było ukarać i dla zaspokojenia potrzeby sprawiedliwości warto było znieść straszny swąd palonej staruszki (dobrzy ludzie przecież podczas palenia nie śmierdzą). Domek stał się ich, ale wtedy zrozumieli, że jest tu już zbyt nudno i postanowili wrócić do rodziców. Zabrali więc, co dla nich było najcenniejsze, czyli słodycze i jako dobre, grzeczne dzieci zlitowali się też nad kotem. Rodzice byli bardzo zadowoleni, że dzieci tak wspaniale sobie poradziły.

Każda bajka powinna mieć morał i ta też. Po pierwsze, dzieci mają prawo niszczyć bez pytania wszystko, co im się podoba, a zwłaszcza bez pytania o zdanie właściciela. Po drugie, właściciel nie ma prawa się upomnieć o swoją własność, a jeśli to zrobi to można go nazwać Babą Jagą. Po trzecie, właściciel tym bardziej nie ma prawa karać za to dziecka nawet tak dotkliwą karą, jak „karmienie kota". Po czwarte, dzieci mają prawo odreagować tego typu cierpienia mordując właściciela i to w sposób dość okrutny. Po piąte, dzieci mają prawo w ten sposób przejąć własność i powinny być za to nagrodzone przez rodziców. Bardzo dużo morałów, jak na tak prostą historię.

 

oem software Odsłony: 6112
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd