banner

 

wwjedrzejczak.jpgKiedy wyobrażamy sobie sprawiedliwość, to widzimy kobietę z zasłoniętymi oczami, która w ręku trzyma dwuszalkową wagę. Jak rozumiem, na jednej szali ma być zło, a na drugiej dobro, które podsądny uczynił.

Kiedy oceniamy przywódców PRL, przypisujemy im wyłącznie zło. Nie pamiętam Bieruta, ale otarłem się bezpośrednio o zło jego czasów, tzw. kiblowe (odbywane bez obrońców) procesy oficerów Marynarki Wojennej, które dla części z nich oznaczały śmierć. Tyle, że fizyczną eliminację przeciwników politycznych można zarzucić większości bohaterów Pocztu Królów Polskich. Kiedy jednak mówimy, jak wielką zasługą tego, czy innego króla było powołanie w Polsce uniwersytetu, to powinniśmy jednak wziąć pod uwagę, że Bierut utworzył w Polsce więcej uniwersytetów niż ci wszyscy królowie razem wzięci.

Gomułkę już pamiętam. Oglądałem w telewizji. Nie widziałem początków, gdyż do mojej rodzinnej Gdyni dotarła ona w roku 1957, ale za to wtedy miałem już 10 lat i chłonąłem świat jak gąbka. No i widziałem koniec Gomułki jako polityka, gdyż tragizm wypadków grudniowych miał również miejsce na ulicach tego miasta. Gomułka był jaki był, ale miał w sobie elementarną uczciwość, wyznawane zasady stosował również w stosunku do siebie, miał poczucie i realizował polską rację stanu. Po pierwsze, wywalczył znaczną suwerenność polskiego realnego socjalizmu w stosunku do radzieckiego. Po drugie, jego ideą fixe było pełne włączenie do Polski ziem zachodnich. Może się mylę, ale chyba nie ma na tych ziemiach najmniejszej nawet uliczki swojego imienia. A żaden polityk polski ani wcześniej, ani później nie zrobił tyle, żeby Polska nie była Księstwem Warszawskim.

Gierek? Właściwie dlaczego Gierek jest przeklęty? W odróżnieniu od poprzedników nie miał krwi na rękach. Wprowadził doktrynę niezabijania do polskiej walki politycznej. Dał rozmach. Nagle wszystko stało się możliwe. Za Gomułki wyjazd polskiego lekarza wojskowego do wojskowej instytucji amerykańskiej był nie do pomyślenia. Za Gierka stał się faktem. Faktem stały się podróże tysięcy Polaków na Zachód. Faktem stała się motoryzacja. Jest faktem, że aspiracje rosły szybciej niż możliwości ich zaspokojenia, ale tak jest zawsze, gdyż to aspiracje są motorem postępu. Gierkowi zarzucono nadmierne zadłużenie Polski, ale jakoś nie widać, aby dzisiaj się ono odciskało ciężkim brzemieniem, a sporo z tych pieniędzy jednak zainwestowano i jeśli mówić o uniezależnieniu się od radzieckiej ropy, to jednak za Gierka wybudowano Rafinerię w Gdańsku.

Wiesław Wiktor Jędrzejczak

oem software