Narzędzie czulsze niż słuch

Utworzono: wtorek, 21 kwiecień 2009 Drukuj E-mail

- Instytut, ale i Naukowe Centrum BadaÅ„ Biomedycznych, wzbogaciÅ‚ siÄ™ o najbardziej nowoczesne narzÄ™dzie diagnostyki obrazowej - skaner rezonansu magnetycznego do badaÅ„ czynnoÅ›ciowych (fMRI). Takich urzÄ…dzeÅ„ nie ma w Polsce wiele - zaledwie dwa. SÅ‚użą one zarówno do badaÅ„ podstawowych, jak i stosowanych, w tym - klinicznych. Do czego bÄ™dzie wykorzystywany skaner w Instytucie i czy spowoduje rozszerzenie zakresu merytorycznego dziaÅ‚ania placówki?

  • Skaner zainstalowany w Naukowym Centrum BadaÅ„ Biomedycznych (NCOB) to najnowszej generacji skaner o indukcji pola magnetycznego 3T. W zasadzie nie istnieje urzÄ…dzenie zwane fMRI, gdyż fMRI to skrót od jednej z technik obrazowania z wykorzystaniem techniki rezonansu magnetycznego do obrazowania funkcji (ang. functional magnetic resonance imaging). PrzyjÄ™to w Å›wiecie nazwÄ™ fMRI na okreÅ›lenie badaÅ„ czynnoÅ›ciowych gÅ‚ównie mózgu, chociaż można badać czynność innych organów również. Tak wiÄ™c skaner w NCOB to skaner MRI wyposażony w urzÄ…dzenia dodatkowe, umożliwiajÄ…ce obrazowanie czynnoÅ›ciowe.

{mosimage}

RangÄ™ NCOB nadaje jednak nie tyle drugi w Polsce skaner 3T, co nowa idea dotyczÄ…ca wspóÅ‚pracy ludzi z różnych specjalnoÅ›ci techniki (informatyki, elektroniki, materiaÅ‚ów, nanotechnologii), medycyny, psychologii, neuropsychologii, biologii, chemii, fizyki i innych nauk. Skaner 3T w NCOB może być wykorzystywany na kilka sposobów: jako skaner do rutynowych badaÅ„ klinicznych, jako skaner do badaÅ„ grup pacjentów np. z szumami usznymi, jednostronnym niedosÅ‚uchem itd.., jako skaner do badaÅ„ czynnoÅ›ciowych przeprowadzanych w ramach grantów MNiSW i miÄ™dzynarodowych z różnych dziedzin nauki, np. neurologopedii, neuropsychiatrii, neuropsychologii, audiologii i foniatrii.

{mospagebreak}

- Skąd pochodzą środki na jego zakup i skąd będą środki na jego utrzymanie? Czy NCOB, działające jako sieć, może utrzymać takie urządzenie, skoro podobno na działanie sieci nie przewiduje się finansowania budżetowego?

  • Uruchomienie NCOB to nie tylko zakup najnowszej generacji skanera. To również wybudowanie specjalistycznego zaplecza, zakup firmowych przystawek oraz wyprodukowanie przez wspóÅ‚pracujÄ…ce wczeÅ›niej zespoÅ‚y badawcze wÅ‚asnego oprzyrzÄ…dowania, które umożliwia przeprowadzenie okreÅ›lonych badaÅ„ czynnoÅ›ciowych. To również przygotowanie wielospecjalistycznego zespoÅ‚u. W caÅ‚oÅ›ci inwestycja zostaÅ‚a sfinansowana przez Instytut Fizjologii i Patologii SÅ‚uchu przy wsparciu w kilkunastu procentach dziaÅ‚alnoÅ›ci statutowej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

{mosimage}

Obecnie NCOB jest jednÄ… z jednostek Instytutu i jej dalsze finansowanie naukowe - podobnie jak i innych komórek - pochodzić bÄ™dzie z kontraktów z NFZ w ramach normalnej dziaÅ‚alnoÅ›ci klinicznej, z już realizowanych grantów naukowych krajowych i miÄ™dzynarodowych, (w których elementem badaÅ„ jest fMRI), oraz ze Å›rodków przeznaczonych na dziaÅ‚alność statutowÄ…. Natychmiast po otwarciu Centrum zgÅ‚osiÅ‚o siÄ™ kilka różnych podmiotów, które dla swoich potrzeb klinicznych i naukowych zgÅ‚osiÅ‚y potrzebÄ™ kontraktowania u nas badaÅ„ MRI i fMRI. Zasoby i możliwoÅ›ci finansowania zostaÅ‚y przemyÅ›lane na dÅ‚ugo przed zakupem skanera i rozbudowÄ… MiÄ™dzynarodowego Centrum SÅ‚uchu i Mowy dla potrzeb nowej jednostki. Jest to jak zawsze niezbÄ™dny element ekonomiczny każdego naszego przedsiÄ™wziÄ™cia. Sieć oÅ›rodków wspierajÄ…cych i zainteresowanych wspóÅ‚pracÄ… z nami to niezwykle ważne ogniwo. DziÅ› gÅ‚ównie merytoryczne, gdyż może pozwolić nam na nowe odkrycia, opracowanie nowych aplikacji do badaÅ„ fMRI, których jeszcze w nauce i medycynie nie ma. WspóÅ‚praca z wieloma specjalistycznymi oÅ›rodkami to realna szansa na nowe odkrycia.

{mospagebreak}

- Jakie ośrodki naukowe ( a może spoza nauki) chcą z niego korzystać?

  • NCOB to nowa idea dotyczÄ…ca wspóÅ‚pracy ludzi z różnych specjalnoÅ›ci techniki, które wymieniÅ‚em wczeÅ›niej. Politechnika Warszawska, WydziaÅ‚ Elektroniki i Technik Informacyjnych, Instytut Radioelektroniki biorÄ…cy czynnie udziaÅ‚ w powstawaniu NCOB zapewne bÄ™dÄ… opracowywać nowe urzÄ…dzenia niezbÄ™dne do przeprowadzania badaÅ„ czynnoÅ›ciowych, tworzyć programowanie schematów badawczych. WspóÅ‚pracować w ramach Centrum bÄ™dÄ… przedstawiciele innych dziedzin nauki, mi. w celu opracowywania nowych Å›rodków kontrastowych, nowych algorytmów analizy obrazów itd. Takie placówki naukowe jak Warszawski Uniwersytet Medyczny, jego WydziaÅ‚ Farmacji, Instytut Medycyny DoÅ›wiadczalnej i Klinicznej PAN bÄ™dÄ… mogÅ‚y w Centrum pracować nad nowymi Å›rodkami kontrastowymi do tej techniki obrazowania wykorzystujÄ…c np. wolne rodniki. Instytut Fizyki UJ w Krakowie pod kierunkiem prof. Tomasza Dohnalika, który jest czÅ‚onkiem sieci naukowej PHELINET - bÄ™dzie u nas badać procesy hiperpolaryzacji helu, ale również ksenonu. Instytut Biologii DoÅ›wiadczalnej PAN planuje z kolei badania czynnoÅ›ciowe w procesach poznawczych, chorobach degeneracyjnych mózgu i innych. MożliwoÅ›ci wspóÅ‚pracy sÄ… naprawdÄ™ ogromne. JeÅ›li bÄ™dzie zainteresowanie realizacjÄ… np. badaÅ„ czynnoÅ›ciowych umożliwiajÄ…cych kontrolÄ™ wpÅ‚ywu np. leków, Å›rodków farmakologicznych na okreÅ›lone funkcje organizmu itd. spoza nauki - również takie badania bÄ™dÄ… u nas możliwe.

{mospagebreak}

Prowadzenie prac i wspóÅ‚praca wyglÄ…da nastÄ™pujÄ…co: najpierw projekt, potem analiza wniosku przez kierownictwo NCOB pod wzglÄ™dem merytorycznym (czy konieczne sÄ… zgody odpowiednich komisji bioetycznych), dalej - technicznym (jaki sprzÄ™t jest niezbÄ™dny do realizacji danego projektu), nastÄ™pnie - ustalenie zasad korzystania ze sprzÄ™tu i kadry NCOB i ... rozpoczÄ™cie projektu.

- Jakie prace (badawcze, inne) trzeba podjąć, aby skaner mógÅ‚ być wykorzystany zgodnie z oczekiwaniami lekarzy? Kto bÄ™dzie pierwszym użytkownikiem tego urzÄ…dzenia: lekarze (w jakich przypadkach) czy inżynierowie? Co trzeba zrobić, żeby skaner mógÅ‚ być wykorzystywany do diagnostyki - i w jakim obszarze bÄ™dzie ona prowadzona w pierwszej kolejnoÅ›ci?

  • Od strony klinicznej skaner jest gotowy do pracy. Po zakoÅ„czeniu spraw formalnych, zwiÄ…zanych z przejÄ™ciem sprzÄ™tu, budynku itd. lekarze i pacjenci mogÄ… już z niego korzystać. Badania kliniczne dla pacjentów Instytutu już sÄ… na nim prowadzone.

{mosimage} 

Kontynuowane muszÄ… być prace zwiÄ…zane z optymalizacjÄ… parametrów sekwencji tak, aby otrzymać najlepsze diagnostycznie obrazy w zadowalajÄ…cym klinicznie czasie. Z tym również może siÄ™ wiÄ…zać konieczność zakupu nowych cewek dedykowanych, np. do badaÅ„ ortopedycznych, chociaż majÄ…c nawet dotychczas używane cewki można wykonywać w tym zakresie badania diagnostyczne.

{mospagebreak} 

NCOB jest wyposażony w tej chwili w urzÄ…dzenia umożliwiajÄ…ce przeprowadzanie badaÅ„ czynnoÅ›ciowych z wykorzystaniem bodźców wzrokowych i sÅ‚uchowych. Mamy też oprogramowanie umożliwiajÄ…ce projektowanie badaÅ„. Czyli np. diagnostyka przedoperacyjna z wykorzystaniem badaÅ„ czynnoÅ›ciowych, czy badaÅ„ tensora dyfuzji jest w tej chwili już możliwa. Ponieważ skaner ma być również wykorzystywany jako urzÄ…dzenie badawcze, to ciÄ…gle bÄ™dÄ… prowadzone prace (nie zakÅ‚ócajÄ…ce pracy klinicznej skanera) zwiÄ…zane np. z podłączeniem aparatu EEG i jednoczesnym przeprowadzaniem badaÅ„ czynnoÅ›ciowych i elektrofizjologicznych, a także prace zwiÄ…zane z monitorowaniem stabilnoÅ›ci dÅ‚ugoczasowej skanera i inne.

- Jakich korzyści należy się spodziewać ( i jakie środowiska je mogą mieć) w obszarze nauki, techniki i leczenia? Czy to można przewidzieć?

  • KtoÅ› kiedyÅ› stwierdziÅ‚, że jeÅ›li można dokÅ‚adnie przewidzieć wynik, to już nie jest nauka. Można powiedzieć, że majÄ…c tÄ™ infrastrukturÄ™ bÄ™dziemy prowadzić prace, które umożliwiÄ… lepsze zrozumienie procesów np. szumów usznych, percepcji mowy itd. Opanowanie techniki polaryzacji gazów to nowe możliwoÅ›ci diagnostyczne w zakresie chorób pÅ‚uc. DziÅ› mamy wiele narzÄ™dzi do rehabilitacji pacjentów z ADHD, z autyzmem, ale nie możemy zobiektywizować uzyskiwanych wyników. fMRI umożliwia nam takÄ… weryfikacjÄ™ i wprowadzenie do codziennej praktyki klinicznej nowych standardów. ZespoÅ‚y w naszym Instytucie bÄ™dÄ… koncentrowaÅ‚y siÄ™ na badaniu narzÄ…dów zmysÅ‚ów - sÅ‚uchu, mowy, dotyku i wÄ™chu. MyÅ›lÄ™, że każdy miesiÄ…c bÄ™dzie wprowadzaÅ‚ nas w nowe obszary nauki i medycyny.

  • DziÄ™kujÄ™ za rozmowÄ™.

oem software Odsłony: 4487
DMC Firewall is a Joomla Security extension!