Polska transformacja w Nowym Åšwiecie

Utworzono: czwartek, 18 marzec 2010 Drukuj E-mail

 SkierowaÅ‚a siÄ™ ona gÅ‚ównie przeciwko neoliberalizmowi gospodarczemu i spoÅ‚ecznemu gÅ‚oszonemu przez DominikÄ™ WielowieyskÄ… z GW, która polemizowaÅ‚a z autorem książki. Niestety, nie byÅ‚ to dyskutant godny goÅ›cia, któremu nb. czÄ™sto i gÄ™sto ani prowadzÄ…cy z ramienia organizatorów (Maciej Gdula) , ani dziennikarka nie dawali dojść do gÅ‚osu, wygÅ‚aszajÄ…c swoje maÅ‚o odkrywcze i powszechnie znane z GW sÄ…dy i osÄ…dy, bÄ™dÄ…ce de facto propagandÄ… rzÄ…dów solidarnoÅ›ciowych. (Można rzec za Adamem MaÅ‚yszem - prof. Kowalik graÅ‚ tutaj w zupeÅ‚nie innej lidze).Także maÅ‚o czasu zostaÅ‚o na dyskusjÄ™ licznych sÅ‚uchaczy z poglÄ…dami autora książki.

Mimo to, prof. Kowalikowi udaÅ‚o siÄ™ przekazać kilka istotnych tez odnoszÄ…cych siÄ™ do przemian gospodarczych w Polsce w ostatnich 20 latach, sytuujÄ…c je w przestrzeni miÄ™dzynarodowej. Na wstÄ™pie ustosunkowaÅ‚ siÄ™ do pytania: czy socjalizm musiaÅ‚ upaść, dlaczego musiaÅ‚ i dlaczego upadÅ‚ wÅ‚aÅ›nie w 1989 roku? Poza tym - wskazaÅ‚ wszelkie patologie, bÄ™dÄ…ce wynikiem prowadzonej przez polskie rzÄ…dy polityki gospodarczej i spoÅ‚ecznej: ogromne rozwarstwienie spoÅ‚eczne i zwiÄ™kszenie obszarów ubóstwa, najwiÄ™ksze w Europie bezrobocie (w dodatku trwaÅ‚e), nieprzemyÅ›lana prywatyzacja, oddanie rynku wewnÄ™trznego obcemu kapitaÅ‚owi bez żadnych warunków. Nie zabrakÅ‚o tez refleksji o roli paÅ„stwa w gospodarce i polityce spoÅ‚ecznej, polskiej szkole ekonomicznej, zupeÅ‚nie zapomnianej i niedocenianej, choć w latach 60. i 70. warszawskie Å›rodowisko ekonomistów nazywane byÅ‚o polskim Cambridge. ObalaÅ‚ też od lat powtarzane przez Å›rodowisko neoliberalne poglÄ…dy i podważaÅ‚ zastosowane rozwiÄ…zania w sferze gospodarczej, czÄ™sto i gÄ™sto powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ (i cytujÄ…c) na Å›wiatowe autorytety ekonomiczne.

Na zakoÅ„czenie spotkania autor - przygotowany na merytorycznÄ… dyskusjÄ™, której nie byÅ‚o (poza gÅ‚osem prof. SGH, Romana Sobieckiego) - przytoczyÅ‚ dwie anegdoty odnoszÄ…ce siÄ™ do kultury polemiki w Polsce. Pierwsza dotyczyÅ‚a artykuÅ‚u czy wywiadu w GW z Waldemarem KuczyÅ„skim, w którym ten omawiaÅ‚ tezy z książki prof. Kowalika, ani razu nie powoÅ‚ujÄ…c siÄ™ ani na książkÄ™, ani na autora (nie zrobiÅ‚a tego także redakcja GW). I druga - jak to zaproszono go na AkademiÄ™ EkonomicznÄ… w Krakowie do wygÅ‚oszenia wykÅ‚adu. WykÅ‚adowców miaÅ‚o być kilku - każdy miaÅ‚ po póÅ‚ godziny, ale Leszek Balcerowicz mówiÅ‚ - przy akceptacji prowadzÄ…cego - ponad godzinÄ™ i zaraz wyszedÅ‚, zatem nie można byÅ‚o z nim polemizować. Kiedy spotkali siÄ™ w pociÄ…gu do Warszawy, okazaÅ‚o siÄ™, że w czasie, kiedy inni prelegenci na AE wygÅ‚aszali swoje poglÄ…dy i dyskutowali, prof. Balcerowicz miaÅ‚ wykÅ‚ady w 5 innych miejscach Krakowa, wiÄ™c z powodu chrypy nie byÅ‚ już w stanie prowadzić merytorycznego dyskursu z towarzyszami podróży.

Wydana książka i liczni sÅ‚uchacze na wszystkich spotkaniach z prof. Kowalikiem dajÄ… jednak nadzieje, że powoli przebijać siÄ™ bÄ™dÄ… i inne niż obowiÄ…zujÄ…ce od 20 lat poglÄ…dy na gospodarkÄ™, politykÄ™ spoÅ‚ecznÄ… (bez zmiany nastawienia siÅ‚ spoÅ‚ecznych, zmiany w polityce spoleczno-gospodarczej nie bÄ™dÄ… możliwe). Sprzyja temu kryzys (autor książki uważa, że ten moment jest najlepszy do przeorientowania polityki gospodarczej i spoÅ‚ecznej), ale i nowe zjawiska na Å›wiecie - zmniejszanie przez rzÄ…dy wielu paÅ„stw rozwarstwienia spoÅ‚ecznego, uznanego za przeszkodÄ™ w rozwoju, oraz powolne odchodzenie od globalnych rozwiÄ…zaÅ„ ustrojowych. Problem tylko w tym, abyÅ›my mieli takie wÅ‚adze, które nie zafundujÄ… nam rozwiÄ…zaÅ„ " po wÅ‚asnej gÅ‚upoÅ›ci" - jak w znanej w latach 70. góralskiej anegdocie.(lb)

oem software Odsłony: 3673
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd