200 lat na dwóchsetlecie

Utworzono: sobota, 20 marzec 2010 Drukuj E-mail
 
   Na uroczystość zaproszono nie tylko przedstawicieli uczelni muzycznych z caÅ‚ej Polski, ale i osoby, które zasÅ‚użyÅ‚y siÄ™ w budowie prestiżu warszawskiej uczelni. ByÅ‚a to także okazja do wrÄ™czenia wielu wyróżnieÅ„ i nagród: orderów paÅ„stwowych, Honorowej Odznaki ZasÅ‚użony dla Kultury Polskiej, medali ZasÅ‚użony Kulturze „Gloria Artis", medalu KEN - ale i wysÅ‚uchania koncertu chopinowskiego w wykonaniu StanisÅ‚awa Drzewieckiego.

OdbyÅ‚a siÄ™ także uroczysta promocja doktorów i wrÄ™czenie dyplomów doktora habilitacyjnego, wrÄ™czenie Medali Magna cum Laude dla najlepszych absolwentów uczelni, a także stypendiów ufundowanych przez Societe Generale. Prof. StanisÅ‚aw Moryto, rektor uczelni, wrÄ™czyÅ‚ także medale Za zasÅ‚ugi dla UMFC oraz Grand Prix Rektora. Nie zabrakÅ‚o też wyróżnienia uczelni medalem Pro Mazovia przez marszaÅ‚ka województwa mazowieckiego, Adama Struzika.

Uroczystość, a także liczba nagrodzonych i wyróżnionych - nie tylko z krÄ™gu Å›rodowiska muzycznego - pokazuje, że ta szczególna warszawska uczelnia jest nie tylko artystycznym oÅ›rodkiem muzycznym i naukowym, ale i uczelniÄ… budujÄ…cÄ… zwiÄ…zki z różnymi Å›rodowiskami twórczymi, zgodnie z powiedzeniem, że muzyka nie tylko Å‚agodzi obyczaje, ale przede wszystkim - łączy ludzi.

Nieco historii

Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie jest najstarszÄ… i najwiÄ™kszÄ… uczelniÄ… muzycznÄ… w Polsce, a także jednÄ… z najstarszych w Europie. W 1821 r., szkoÅ‚a - już wówczas - dziÄ™ki Józefowi Elsnerowi - w peÅ‚ni muzyczna, przyjęła nazwÄ™ Instytutu Muzyki i Deklamacji (czyli Konserwatorium) i staÅ‚a siÄ™ częściÄ… OddziaÅ‚u Sztuk PiÄ™knych Uniwersytetu Warszawskiego. Po 5 latach Instytut podzielono na Szkołę GÅ‚ównÄ… Muzyki (dziaÅ‚ajÄ…cÄ… w strukturze Uniwersytetu) oraz szkołę obejmujÄ…cÄ… ksztaÅ‚cenie podstawowe i Å›rednie (SzkoÅ‚a Dramatyczna i Åšpiewu).

W latach 1826-1829 studentem SzkoÅ‚y GÅ‚ównej byÅ‚ Fryderyk Chopin. Po powstaniu listopadowym i rozwiÄ…zaniu Uniwersytetu Warszawskiego Elsnerowska SzkoÅ‚a GÅ‚ówna Muzyki przestaÅ‚a istnieć. SpuÅ›ciznÄ™ po niej podjÄ…Å‚ dopiero po 30 latach zaÅ‚ożony przez Apolinarego KÄ…tskiego Instytut Muzyczny, który dziaÅ‚aÅ‚ do 1918 roku. Wówczas uczelnia zostaÅ‚a upaÅ„stwowiona i otrzymaÅ‚a nazwÄ™ Konserwatorium. DziaÅ‚aÅ‚a nieprzerwanie do wybuchu II wojny Å›wiatowej. W czasie okupacji, pod nazwÄ… Staatliche Musikschule in Warschau realizowaÅ‚a program przedwojennego Konserwatorium. W czasie powstania warszawskiego budynek Uczelni przy ul. Okólnik zostaÅ‚ zburzony.

W 1946 r. uczelnia otrzymaÅ‚a nazwÄ™ PaÅ„stwowej Wyższej SzkoÅ‚y Muzycznej i dziaÅ‚aÅ‚a w paÅ‚acykach przy Alejach Ujazdowskich. W latach 1960-1966 zostaÅ‚ zbudowany dzisiejszy gmach przy ulicy Okólnik. W 1962 roku uczelnia otrzymaÅ‚a status akademicki oraz prawo wydawania dyplomów z tytuÅ‚em magistra sztuki na wszystkich kierunkach studiów i specjalnoÅ›ciach muzycznych. W roku 1974 powoÅ‚ano jej filiÄ™ w BiaÅ‚ymstoku, która przeksztaÅ‚cona zostaÅ‚a w 2007 roku w WydziaÅ‚ Zamiejscowy. ImiÄ™ Fryderyka Chopina szkoÅ‚a przyjęła wraz z nazwÄ… Akademia Muzyczna w roku 1979. Obecnie uczelnia zmieniÅ‚a nazwÄ™ na Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina .

Znakiem firmowym uczelni jest nie tylko jej patron, Fryderyk Chopin, ale wielu wybitnych absolwentów i wykÅ‚adowców, poczynajÄ…c od Ignacego Paderewskiego.

Więcej o historii i absolwentach UMFC - http://www.chopin.edu.pl/pl/


oem software Odsłony: 4940
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd