banner

 

Ponad dwudziestu światowych przywódców, włączywszy pięciu byłych prezydentów i premierów oraz trzech laureatów Nagrody Nobla, zasiadło w nowej Międzynarodowej Komisji do spraw Możliwości Finansowania Globalnej Edukacji. Celem Komisji jest przeciwdziałanie brakowi funduszy na edukację na całym świecie.

   

Komisja wspierana przez rząd norweski i premier Ernę Solberg rozważy przyszłość globalnej edukacji, w ramach której obecnie 124 miliony młodych ludzi pozostaje bez dostępu do szkolnictwa.

   

Wybór tak zróżnicowanej grupy ma miejsce w kluczowym okresie, w którym więcej dzieci pozostaje poza systemem szkolnictwa niż w zeszłym roku, a nasilające się konflikty zmusiły miliony dzieci do opuszczenia sal lekcyjnych i wyruszenia w uchodźczą wędrówkę bez nadziei na edukację. Komisja zbada, jak w następnych 15 do 20 latach edukacja może przyczynić się do większego rozwoju gospodarczego, poprawy zdrowia i zwiększenia bezpieczeństwa na świecie.

   

Komisja została powołana wspólnie przez premier Norwegii wraz z prezydent Chile Michelle Bachelet, prezydentem Indonezji Joko Widodo, prezydentem Malawi Peterem Muthariką oraz dyrektor generalną UNESCO Iriną Bokovą.

   

Gordon Brown, wysłannik specjalny ONZ do spraw Edukacji Globalnej mianowany został Przewodniczącym Komisji.

 

"Edukacja jest kluczem w walce z biedą i wierzę, że szkolnictwo dziewcząt jest najlepszą inwestycją na cele rozwoju. Ucząc jedną dziewczynkę, uczymy cały naród. Jestem przekonana, że Komisja odegra ważną rolę w mobilizacji zasobów koniecznych do uzyskania szkolnictwa na cele realizacji planów rozwoju na rok 2030 i dalej" - skomentowała premier Solberg.

W skład Komisji wchodzą następujący przywódcy:

   

- Anant Agarwal, główny dyrektor wykonawczy, EdX;

- Jose Manuel Barroso, były prezydent Komisji Europejskiej;

- Felipe Calderon,były prezydent Meksyku;

- Kristin Clemet, dyrektor zarządzający, Civita;

- Aliko Dangote, główny dyrektor wykonawczy, Dangote Group;

- Julia Gillard, przewodnicząca Globalnego Partnerstwa dla Edukacji i była premier Australii;

- Baela Raza Jamil, dyrektor programowy Idara-e-Taleem-o-Aagahi;

- Lee Ju-ho, były minister Edukacji Korei;

- Jim Kim, prezes, World Bank Group;

- Anthony Lake, dyrektor wykonawczy, UNICEF;

- Jack Ma, założyciel i prezes wykonawczy, Alibaba Group;

- Graca Machel, założycielka Fundacji Graca Machel;

- Strive Masiyiwa, główny dyrektor wykonawczy, Econet Wireless;

- Teopista Birungi Mayanja, założycielka Związku Narodowego Nauczycieli w Ugandzie;

- Ngozi Okonjo-Iweala, była minister Finansów Nigerii;

- Kailash Satyarthi, założyciel, Bachpan Bachao Andolan;

- Amartya Sen, profesor na Uniwersytecie Harvarda;

- Theo Sowa, główna dyrektor wykonawcza Afrykańskiego Funduszu Rozwoju Kobiet;

- Lawrence Summers, honorowy przewodniczący, Uniwersytet Harvarda, 71 sekretarz skarbu za prezydenta Clintona i dyrektor Krajowej Rady Ekonomicznej prezydenta Obamy;

- Helle Thorning-Schmidt, była premier Danii.

 

   

Sheikha Lubna Al Qasimi, minister Współpracy Międzynarodowej i Rozwoju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich dołączy do posiedzenia inauguracyjnego komisji.

Jeffrey Sachs, specjalny doradca sekretarza generalnego ONZ dołączy do trzeciego posiedzenia Komisji. Malala Yousafzai zasiądzie w panelu Komisji do spraw młodzieży.

   

Komisja zasiądzie 29 września w trakcie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w celu rozpoczęcia tworzenia uzasadnienia gospodarczego, które ma zainspirować i przekonać światowych przywódców do działania. We wrześniu 2016 roku Komisja złoży raport przed instytucjami, które ją powołały oraz Sekretarzem Generalnym ONZ Ban Ki-moonem, który zgodził się przyjąć raport i podjąć działania na podstawie jego rekomendacji.

   

Źródło: Commission On Global Education

Źródło informacji: PR Newswire (za pośrednictwem Centrum Prasowego PAP)