Dream Chemistry Award
Rozpoczęła siÄ™ kolejna edycja konkursu Dream Chemistry Award na najbardziej interesujÄ…cy, wizjonerski projekt naukowy z zakresu chemii i jej pogranicza z fizykÄ…, biologiÄ…, medycynÄ… lub inżynieriÄ… materiaÅ‚owÄ…. Prestiżowy konkurs jest adresowany do mÅ‚odych naukowców, doktorów nauk przyrodniczych i technicznych.
Zwycięzca tegorocznej rywalizacji otrzyma statuetkę oraz nagrodę finansową w wysokości 10 tys. euro.
Dream Chemistry Award jest przyznawana od 2013 roku. Obecna edycja po raz pierwszy odbędzie się w Pradze. Konkurs został bowiem rozbudowany w przedsięwzięcie międzynarodowe: do dotychczasowego organizatora, Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk (IChF PAN) w Warszawie, dołączył Instytut Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk (IChOiB CzAN) w Pradze.
Dream Chemistry Award to konkurs dla naukowców w wieku do 37 lat, którzy obronili doktorat (w tegorocznej edycji) w roku 2010 lub później.
Warunkiem przyjęcia zgłoszenia jest nominowanie kandydata przez naukowca z tytułem doktora lub wyższym i przynajmniej 10-letnim stażem w naukach ścisłych/przyrodniczych, liczonym od daty publikacji pierwszej pracy naukowej. Nominacje należy przesyłać elektronicznie do 31 lipca 2017 za pomocą formularza na stronie konkursu (www.dreamchemistryaward.org).
Zakwalifikowani kandydaci zostanÄ… poproszeni o przesÅ‚anie swych wniosków w terminie do 31 sierpnia. Autorzy piÄ™ciu najlepszych projektów bÄ™dÄ… zaproszeni do Pragi, gdzie 4 grudnia w siedzibie Instytutu Chemii Organicznej i Biochemii Czeskiej Akademii Nauk zaprezentujÄ… swoje idee. Z grona finalistów Komitet Honorowy wyÅ‚oni jednego laureata.
Koordynatorem konkursu Dream Chemistry Award po stronie czeskiej jest prof. Pavel Jungwirth (IChOiB CzAN), po stronie polskiej – prof. Robert HoÅ‚yst (IChF PAN).
ZwyciÄ™zcÄ… poprzedniej edycji Dream Chemistry Award jest dr Mircea Dincă z Massachusetts Institute of Technology w Cambridge w USA, zajmujÄ…cy siÄ™ katalizÄ… zwiÄ…zków chemicznych odgrywajÄ…cych istotnÄ… rolÄ™ we wspóÅ‚czesnym przemyÅ›le. Jego dalekosiężnÄ… wizjÄ… jest minimalizowanie kosztów energetycznych i Å›rodowiskowych zwiÄ…zanych z wytwarzaniem produktów chemicznych poprzez użycie rozwiÄ…zaÅ„ inspirowanych przyrodÄ…, zwÅ‚aszcza komórkami żywych organizmów, w których reakcje katalityczne zachodzÄ… ze szczególnie dużą wydajnoÅ›ciÄ….
Wykład laureata z 2015 roku można obejrzeć pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=DiXgDU9s2uE.
Więcej o konkursie - http://www.dreamchemistryaward.org.
Odsłony: 1166