Międzynarodowo o szumach

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

W dniach 21- 24.05.17. w Warszawie odbyła się konferencja naukowa - XXV International Evoked Response Audiometry Study Group (IERASG) Biennial Symposium.

ByÅ‚o to pierwsze w Polsce spotkanie istniejÄ…cego od 1968 r. elitarnego towarzystwa naukowego zrzeszajÄ…cego specjalistów zajmujÄ…cych siÄ™ sÅ‚uchowymi potencjaÅ‚ami wywoÅ‚anymi, afiliowane przy MiÄ™dzynarodowym Towarzystwie Audiologii (ISA).
Spotkania IERASG odbywajÄ… siÄ™ co dwa lata w różnych częściach Å›wiata od 1970 roku i sÄ… okazjÄ… do przeglÄ…du najnowszych osiÄ…gnięć i odkryć z dziedziny badaÅ„ narzÄ…du sÅ‚uchu.

W pracach IERASG czynnie uczestniczÄ… badacze z Polski, a dwóch czÅ‚onków ZarzÄ…du pochodzi z Instytutu Fizjologii i Patologii SÅ‚uchu. W uznaniu naszej dotychczasowej aktywnoÅ›ci w tej organizacji uzyskaliÅ›my przywilej organizacji 25., jubileuszowego, sympozjum IERASG w Warszawie.
Jego przewodniczÄ…cym i gospodarzem byÅ‚ prof. Henryk SkarżyÅ„ski, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii SÅ‚uchu, a organizatorami konferencji - Åšwiatowe Centrum SÅ‚uchu Instytutu Fizjologii SÅ‚uchu oraz Instytut NarzÄ…dów ZmysÅ‚ów.
Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze wyniki badaÅ„ naukowych oraz szeroki zakres tematów zwiÄ…zanych z zagadnieniem sÅ‚uchowych potencjaÅ‚ów wywoÅ‚anych.

OdbyÅ‚a siÄ™ także XII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów GÅ‚owy i Szyi. Zebrani dyskutowali o problemach wieku senioralnego, które w kontekÅ›cie starzejÄ…cego siÄ™ spoÅ‚eczeÅ„stwa stanowiÄ… poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, w tym również otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii.

Prof. Anna Wilmowska-PietruszyÅ„ska, wprowadzajÄ…c do dyskusji na temat sytuacji zdrowotnej spoÅ‚eczeÅ„stwa polskiego w wieku senioralnym, podkreÅ›liÅ‚a na wstÄ™pie, iż zdrowie jest najważniejszym zasobem spoÅ‚eczeÅ„stwa. Czy jednak 38,4 mln Polaków żyje w zdrowiu? Otóż nie, 67% z nich zgÅ‚aszaÅ‚o choroby przewlekÅ‚e, problemy z widzeniem i niepeÅ‚nosprawność. Ta ostatnia dotyczy aż 3,8 mln osób, z których ponad milion jest niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest to ogromny problem spoÅ‚eczny, gdyż renty i Å›wiadczenia socjalne kosztujÄ… nas wszystkich ponad 40 mld zÅ‚ co roku.

Trzeba zatem zmienić w ochronie zdrowia kolejność dziaÅ‚aÅ„: nastawić siÄ™ na prewencjÄ™, wczesnÄ… diagnostykÄ™, a dalej na lecznictwo i obowiÄ…zkowo rehabilitacjÄ™. JeÅ›li ten ciÄ…g dziaÅ‚aÅ„ zawiedzie, wówczas dopiero można myÅ›leć o rencie.

W dyskusji przytaczano dane odnoÅ›nie sÅ‚uchu Polaków: 75% z tych, którzy ukoÅ„czyli 75 lat źle sÅ‚yszy, w dodatku czÄ™sto towarzyszÄ… temu upoÅ›ledzeniu zawroty gÅ‚owy i inne schorzenia, jednak w Polsce brakuje opieki nad takimi osobami. Polskie Å›rodowisko medyczne, ale i system ochrony zdrowia, nie jest przygotowane do zapewnienia im wÅ‚aÅ›ciwej opieki.
Prof. Jurek Olszewski podkreÅ›laÅ‚, iż NFZ wydaje np. na leczenie szumów usznych ogromne pieniÄ…dze, ale bez sensu. Nie ma bowiem procedur tego leczenia. Potrzeba jest zatem zmiana w myÅ›leniu urzÄ™dników, ale i samych lekarzy, aby chcieli i umieli poprawić jakość życia osób starszych. (al.)

Odsłony: 1071
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd