Międzynarodowo o szumach

Utworzono: poniedziałek, 29 maj 2017 Anna Leszkowska Drukuj E-mail

 

W dniach 21- 24.05.17. w Warszawie odbyła się konferencja naukowa - XXV International Evoked Response Audiometry Study Group (IERASG) Biennial Symposium.

Było to pierwsze w Polsce spotkanie istniejącego od 1968 r. elitarnego towarzystwa naukowego zrzeszającego specjalistów zajmujących się słuchowymi potencjałami wywołanymi, afiliowane przy Międzynarodowym Towarzystwie Audiologii (ISA).
Spotkania IERASG odbywają się co dwa lata w różnych częściach świata od 1970 roku i są okazją do przeglądu najnowszych osiągnięć i odkryć z dziedziny badań narządu słuchu.

W pracach IERASG czynnie uczestniczą badacze z Polski, a dwóch członków Zarządu pochodzi z Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu. W uznaniu naszej dotychczasowej aktywności w tej organizacji uzyskaliśmy przywilej organizacji 25., jubileuszowego, sympozjum IERASG w Warszawie.
Jego przewodniczącym i gospodarzem był prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, a organizatorami konferencji - Światowe Centrum Słuchu Instytutu Fizjologii Słuchu oraz Instytut Narządów Zmysłów.
Podczas konferencji zaprezentowano najnowsze wyniki badań naukowych oraz szeroki zakres tematów związanych z zagadnieniem słuchowych potencjałów wywołanych.

Odbyła się także XII Konferencja Naukowo-Szkoleniowa Sekcji Audiologicznej i Sekcji Foniatrycznej Polskiego Towarzystwa Otorynolaryngologów Chirurgów Głowy i Szyi. Zebrani dyskutowali o problemach wieku senioralnego, które w kontekście starzejącego się społeczeństwa stanowią poważne wyzwanie dla systemu ochrony zdrowia, w tym również otorynolaryngologii, audiologii i foniatrii.

Prof. Anna Wilmowska-Pietruszyńska, wprowadzając do dyskusji na temat sytuacji zdrowotnej społeczeństwa polskiego w wieku senioralnym, podkreśliła na wstępie, iż zdrowie jest najważniejszym zasobem społeczeństwa. Czy jednak 38,4 mln Polaków żyje w zdrowiu? Otóż nie, 67% z nich zgłaszało choroby przewlekłe, problemy z widzeniem i niepełnosprawność. Ta ostatnia dotyczy aż 3,8 mln osób, z których ponad milion jest niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jest to ogromny problem społeczny, gdyż renty i świadczenia socjalne kosztują nas wszystkich ponad 40 mld zł co roku.

Trzeba zatem zmienić w ochronie zdrowia kolejność działań: nastawić się na prewencję, wczesną diagnostykę, a dalej na lecznictwo i obowiązkowo rehabilitację. Jeśli ten ciąg działań zawiedzie, wówczas dopiero można myśleć o rencie.

W dyskusji przytaczano dane odnośnie słuchu Polaków: 75% z tych, którzy ukończyli 75 lat źle słyszy, w dodatku często towarzyszą temu upośledzeniu zawroty głowy i inne schorzenia, jednak w Polsce brakuje opieki nad takimi osobami. Polskie środowisko medyczne, ale i system ochrony zdrowia, nie jest przygotowane do zapewnienia im właściwej opieki.
Prof. Jurek Olszewski podkreślał, iż NFZ wydaje np. na leczenie szumów usznych ogromne pieniądze, ale bez sensu. Nie ma bowiem procedur tego leczenia. Potrzeba jest zatem zmiana w myśleniu urzędników, ale i samych lekarzy, aby chcieli i umieli poprawić jakość życia osób starszych. (al.)

Odsłony: 1071
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd