banner

 

Narodowe Centrum Nauki już po raz trzynasty rozstrzygnęło swoje flagowe konkursy Opus i Preludium. Naukowcy otrzymają niemal 430 mln zł na badania podstawowe.

Opus i Preludium to najstarsze propozycje w ofercie konkursowej Narodowego Centrum Nauki, które od lat cieszą się największym zainteresowaniem wśród naukowców. W ich trzynastej edycji polskim naukowcom przyznano 428 194 450 zł.
W obu konkursach złożono łącznie 3011 wniosków, z czego do finansowania skierowano 803 projekty. Współczynnik sukcesu wyniósł ok. 27%.

– „W naszych konkursach oceniamy pomysł i naukowca. Wskaźniki, liczby i tytuły naukowe to niewielka część procesu oceny. Nasi eksperci starają się spojrzeć wewnątrz, sprawdzić, czy to, co zostało zaplanowane w projekcie, ma szansę istotnie przyczynić się do rozwoju danej dyscypliny naukowej. Dzięki takiemu podejściu, spośród tysięcy wniosków wyłuskujemy te najlepsze. Dziś szansę dostaje kolejnych 803 naukowców – liczę na wiele wartościowych rezultatów badań” – podkreśla prof. Zbigniew Błocki, dyrektor NCN.

W konkursie Opus 13 nie było ograniczeń ze względu na staż badawczy czy posiadany stopień naukowy. W związku z tym spłynęło w nim aż 1831 wniosków. Do finansowania zakwalifikowanych zostało 479 projektów, których autorzy otrzymają łącznie prawie 390 mln zł.

Preludium 13 adresowane było do osób stawiających pierwsze kroki na ścieżce badawczej, które nie posiadają stopnia naukowego doktora. Tym razem początkujący naukowcy złożyli 1180 wniosków, z których finansowanie w wysokości niemal 40 mln zł otrzymają 324.


Listy rankingowe wszystkich projektów zakwalifikowanych do finansowania w konkursach Opus 13 i Preludium 13 można sprawdzić na stronie Narodowego Centrum Nauki.