banner

 

W dniach 24 i 25 maja w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach odbyły się 16. Międzynarodowe Targi Wynalazków i Innowacji INTARG® 2023 zorganizowane przez Eurobusiness – Haller® i Fundację Haller pro Inventio, gromadząc 237 wystawców stacjonarnych oraz on line z 44 krajów.

intarg banerPL  1709x651 v2
Na Targach pokazano wyniki badań i rozwiązania innowacyjne z różnych branż i dziedzin – od medycyny i zdrowia, bezpieczeństwa, IT, po wynalazki przydatne w różnych gałęziach przemysłu, a także w życiu codziennym. W większości prezentowane były rozwiązania o wysokim poziomie gotowości technologicznej TRL – bliskie wdrożeniu lub już wdrożone.

Grand Prix Intarg 2023 zdobyła firma

CHDE Polska S.A, za urządzenie kliniczne do multiterapii fizykalnej
z potwierdzonymi zastosowaniami do leczenia zmian o charakterze kontuzji, w tym z infekcją ropną, jak również schorzeń typu odleżyny. Aktualnie brak na rynku tego typu opracowań potrzebnych w chirurgii, kardiochirurgii czy ginekologii. Aparatura stwarza również możliwości terapii nowotworów metodą fotodynamiczną dzięki zastosowania wewnątrz komory światła o adekwatnej do fotouczulacza długości fali. Zastosowanie dwóch form tlenu: ozonu i tlenu pod ciśnieniem umożliwia poprawę procesów gojenia trudno gojących się zainfekowanych ran. Zastosowanie przeciwbólowe zmiennych pól magnetycznych umożliwia redukcję leków przeciwbólowych.

Za najlepszy wynalazek zagraniczny uznano

Stent obwodowy ze stopów z pamięcią kształtu do leczenia zwężeń przetok tętniczo-żylnych autorstwa zespołu z King Mongkut's University of Technology Thonburi w Tajlandii.
Wynalazek dotyczy problemu zwężenia naczynia dostępowego u pacjentów z chorobą nerek poddawanych hemodializie, prowadząc do zwiększonej zachorowalności i kosztów leczenia. Nowy stent wykonany z niklu i tytanu (NiTi), stanowi alternatywę dla stosowania balonów do otwierania zwężonych lub zablokowanych naczyń krwionośnych. Poprawia też przepływ krwi i zapewnia wsparcie dla układu naczyniowego podczas zabiegów takich jak dializa.

Pozostałe nagrody na Intarg 2023 pod linkiem: https://www.intarg.haller.pl/laureaci.html

Wszystko o tegorocznych targach innowacji w Katowicach - https://www.intarg.haller.pl/lista-wystawcow.html

 

.