7 marca 2025 r. w Centrum Medialnym odbyła się konferencja prasowa na marginesie Trzeciej Sesji XIV Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, podczas której członek Biura Politycznego Komitetu Centralnego KPCh i minister spraw zagranicznych Wang Yi odpowiadał na pytania dotyczące chińskiej polityki zagranicznej i stosunków zewnętrznych. Jedno z nich – zadane w imieniu Centralnej Telewizji chińskiej CGTN - dotyczyło nauki.
CGTN: Imponujące pojawienie się DeepSeek pokazuje potencjał Chin w zakresie innowacji w dziedzinie sztucznej inteligencji. Niektórzy twierdzą, że USA uważają za niedopuszczalne, aby Chiny wyprzedzały innych w nauce i technologii. Jakie jest pana zdanie na temat chińsko-amerykańskiej konkurencji w nauce i technologii?
Wang Yi: Ostatnio chińskie innowacje naukowe i technologiczne nie raz przeczyły ludzkim wyobrażeniom. Od przełomów w bombach atomowych, pociskach i satelitach dekady temu, przez misje kosmiczne Shenzhou i program eksploracji księżyca Chang'e, po 5G, komputery kwantowe i DeepSeek, pokolenia Chińczyków nigdy nie przestały dążyć do innowacji. I jesteśmy świadkami stale rozszerzających się horyzontów dla Chin, aby stać się potęgą naukowo-technologiczną.
Trzeba przyznać, że ta podróż nie przebiegała gładko. Niezależnie od tego, czy chodzi o naukę o kosmosie, czy produkcję chipów, nieuzasadnione zewnętrzne tłumienie nigdy się nie skończyło. Ale tam, gdzie jest blokada, jest przełom; tam, gdzie jest tłumienie, jest innowacja; tam, gdzie jest najgwałtowniejsza burza, jest platforma wystrzeliwująca chińską naukę i technologię w niebo, niczym chiński mityczny bohater Nezha wznoszący się w niebiosa. Jak trafnie ujął to starożytny chiński werset: „Żadne góry nie powstrzymają rwącego przepływu potężnej rzeki”. Podobnie „mały ogród, wysoki płot” nie może stłumić ducha innowacji, a odłączenie i zakłócenie łańcuchów dostaw doprowadzi jedynie do samoizolacji.
Nauka i technologia nie powinny być wykorzystywane do stawiania żelaznej kurtyny. Powinno to być bogactwo, z którego korzystają wszyscy i którym dzielą się wszyscy. Aby promować wspólny rozwój ludzkości, Chiny podjęły realne kroki w celu wdrożenia Globalnej Inicjatywy Zarządzania AI zaproponowanej przez prezydenta Xi Jinpinga i opublikowały Plan działań na rzecz budowania potencjału AI dla dobra i dla wszystkich. Zaproponowaliśmy również Inicjatywę na rzecz Międzynarodowej Współpracy w Otwartej Nauce wspólnie z Brazylią, Republiką Południowej Afryki i Unią Afrykańską, wzywając wszystkich do nadania priorytetu budowaniu potencjału naukowego i technologicznego Globalnego Południa, aby żaden kraj nie został w tyle. Jesteśmy gotowi dzielić się owocami naszej innowacji z większą liczbą krajów i wspólnie odkrywać tajemnice gwiazd i oceanów.
Za: https://scheerpost.com/2025/03/07/chinese-foreign-minister-wang-yi-press-conference/
Chińczycy o innowacjach
- Autor: Anna Leszkowska
- Odsłon: 19