banner

Praktycznie nieuregulowana firma inwestycyjna wywiera dziś większy wpływ polityczny i finansowy niż Rezerwa Federalna i większość rządów na tej planecie. Firma BlackRock Inc., największy na świecie zarządca aktywów, inwestuje oszałamiającą kwotę 9 bilionów dolarów w fundusze klientów na całym świecie, czyli sumę ponad dwukrotnie wyższą niż roczny PKB Republiki Federalnej Niemiec.
Ten kolos znajduje się na szczycie piramidy światowej własności korporacyjnej, w tym ostatnio w Chinach. Od 1988 roku firma jest w stanie de facto kontrolować Rezerwę Federalną, większość megabanków z Wall Street, w tym Goldman Sachs, Wielki Reset Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, administrację Bidena i, jeśli pozostawi się to bez kontroli, gospodarczą przyszłość naszego świata. BlackRock jest uosobieniem tego, co Mussolini nazwał korporacjonizmem, gdzie niewybieralna elita korporacyjna dyktuje społeczeństwu odgórnie.

To, w jaki sposób największy na świecie „bank cieni” sprawuje tę ogromną władzę nad światem, powinno nas interesować. BlackRock, odkąd Larry Fink założył go w 1988 roku, zdołał zgromadzić unikalne oprogramowanie finansowe i aktywa, których nie posiada żaden inny podmiot. System zarządzania ryzykiem BlackRock Aladdin, narzędzie programowe, które może śledzić i analizować transakcje, monitoruje aktywa o wartości ponad 18 bilionów dolarów dla 200 firm finansowych, w tym Rezerwy Federalnej i europejskich banków centralnych. Możemy się domyślać, że ten, kto „monitoruje”, także wie. BlackRock został nazwany finansowym „szwajcarskim scyzorykiem — inwestor instytucjonalny, zarządzający pieniędzmi, firma private equity i globalny partner rządowy w jednym”. Jednak media głównego nurtu traktują go jako kolejną firmę finansową z Wall Street.
Istnieje płynny interfejs, który łączy Agendę ONZ 2030 z Wielkim Resetem Światowego Forum Ekonomicznego w Davos i rodzącą się polityką gospodarczą administracji Bidena. To BlackRock.

Zespół Bidena i BlackRock

Do tej pory powinno być jasne dla każdego, kto zada sobie trud, aby spojrzeć, że osoba, która podaje się za prezydenta USA, 80-letni Joe Biden, nie podejmuje żadnych decyzji. Ma nawet trudności z odczytaniem telepromptera lub odpowiadaniem na przygotowane pytania z przyjaznych mediów bez mylenia Syrii i Libii, a nawet tego, czy jest prezydentem. Jest mikrozarządzany przez grupę opiekunów, aby utrzymać wyreżyserowany „wizerunek” prezydenta, podczas gdy inni ustalają politykę za kulisami.
Niesamowicie przypomina bohatera filmu Petera Sellersa z 1979 roku, Chaunceya Gardinera, w filmie Być tam (polski tytuł - Wystarczy być – przyp. red.).

Mniej jawne są kluczowe osoby polityczne kierujące polityką gospodarczą dla Biden Inc. Nazywa się je po prostu BlackRock. Tak jak Goldman Sachs kierował polityką gospodarczą za czasów Obamy, a także Trumpa, dziś BlackRock pełni tę kluczową rolę. Umowa najwyraźniej została zawarta w styczniu 2019 r., kiedy Joe Biden, ówczesny kandydat i mający duże szanse na pokonanie Trumpa, udał się na spotkanie z Larrym Finkiem w Nowym Jorku, który podobno powiedział „Joemu z klasy robotniczej”, że „ jestem tutaj, aby pomóc".
Teraz, jako prezydent w jednym ze swoich pierwszych mianowanych, Biden mianował Briana Deese na dyrektora Narodowej Rady Gospodarczej, głównego doradcy prezydenta ds. polityki gospodarczej.

Jedno z wczesnych prezydenckich zarządzeń wykonawczych dotyczyło gospodarki i polityki klimatycznej. Nie jest to zaskakujące, ponieważ Deese pochodził z firmy Fink's BlackRock, gdzie był globalnym szefem ds. zrównoważonych inwestycji. Przed dołączeniem do BlackRock Deese zajmował wyższe stanowiska ekonomiczne za czasów Obamy, w tym zastępując Johna Podestę na stanowisku Starszego Doradcy Prezydenta, gdzie pracował u boku Valerie Jarrett. Pod rządami Obamy Deese odegrał kluczową rolę w negocjacjach paryskich porozumień w sprawie globalnego ocieplenia.

Na kluczowym stanowisku politycznym jako zastępca sekretarza skarbu podsekretarz Janet Yellen znajdujemy urodzonego w Nigerii Adewale „Wally” Adeyemo. Adeyemo pochodzi również z BlackRock, gdzie w latach 2017-2019 był starszym doradcą i szefem sztabu dyrektora generalnego BlackRock, Larry'ego Finka, po odejściu z administracji Obamy. Jego osobiste więzi z Obamą są silne, ponieważ Obama mianował go pierwszym prezesem Fundacji Obamy w 2019 roku.

A trzeci starszy pracownik BlackRock, kierujący obecnie polityką gospodarczą w Administracji, jest również niezwykły pod kilkoma względami. Michael Pyle jest starszym doradcą ekonomicznym wiceprezydenta Kamali Harris. Do Waszyngtonu przybył ze stanowiska Globalnego Głównego Stratega Inwestycyjnego w BlackRock, gdzie nadzorował strategię inwestowania środków o wartości około 9 bilionów dolarów. Zanim dołączył do BlackRock na najwyższym szczeblu, był także w administracji Obamy jako starszy doradca podsekretarza skarbu ds. międzynarodowych, a w 2015 roku został doradcą kandydatury Hillary Clinton na prezydenta.
Godny uwagi jest fakt, że trzech najbardziej wpływowych ekonomicznych nominatów administracji Bidena pochodzi z BlackRock, a wcześniej wszyscy z administracji Obamy. Istnieje określony wzorzec i sugeruje, że rola BlackRock w Waszyngtonie jest znacznie większa, niż nam się mówi.

Co to jest BlackRock?

Nigdy wcześniej firma finansowa o tak dużym wpływie na rynki światowe nie była tak ukryta przed kontrolą publiczną. To nie przypadek. Ponieważ technicznie rzecz biorąc, nie jest bankiem udzielającym pożyczek bankowych ani przyjmującym depozyty, unika nadzoru regulacyjnego ze strony Rezerwy Federalnej, mimo że robi to, co robi większość megabanków, takich jak HSBC czy JP MorganChase – kupuje, sprzedaje papiery wartościowe dla zysku. Kiedy Kongres naciskał na uwzględnienie zarządzających aktywami, takich jak BlackRock i Vanguard Funds, zgodnie z ustawą Dodda-Franka po 2008 roku, jako „instytucje finansowe o znaczeniu systemowym” lub SIFI, ogromny nacisk ze strony BlackRock położył kres zagrożeniu. BlackRock jest zasadniczo prawem samym w sobie. I rzeczywiście jest „systemowo ważny” jak żaden inny, z możliwym wyjątkiem Vanguard, o którym mówi się, że jest również głównym udziałowcem BlackRock.

Założyciel i dyrektor generalny BlackRock, Larry Fink, jest wyraźnie zainteresowany kupowaniem wpływów na całym świecie. Uczynił byłego niemieckiego posła CDU, Friedericha Merza, szefem BlackRock Germany, kiedy wyglądało na to, że może zastąpić kanclerz Merkel i byłego brytyjskiego kanclerza skarbu George'a Osborne'a jako „konsultanta politycznego”. Fink powołał byłą szefową sztabu Hillary Clinton, Cheryl Mills, do zarządu BlackRock, kiedy wydawało się, że Hillary wkrótce znajdzie się w Białym Domu.
Powołał byłych bankierów centralnych do swojego zarządu i zapewnił sobie lukratywne kontrakty z ich byłymi instytucjami. Stanley Fisher, były szef Banku Izraela, a później także wiceprzewodniczący Rezerwy Federalnej, jest obecnie starszym doradcą w BlackRock. Philipp Hildebrand, były prezes Szwajcarskiego Banku Narodowego, jest wiceprezesem BlackRock, gdzie nadzoruje BlackRock Investment Institute. Jean Boivin, były wiceprezes Bank of Canada, jest globalnym szefem badań w instytucie inwestycyjnym BlackRock.

BlackRock i Fed

To właśnie ten były zespół banku centralnego w BlackRock opracował „awaryjny” plan ratunkowy dla prezesa Fed Powella w marcu 2019 r., gdy rynki finansowe pojawiły się na krawędzi kolejnego krachu „kryzysu Lehmana” w 2008 r. W ramach podziękowania prezes Fed, Jerome Powell, obdarował BlackRock (bezprzetargowo) rolą zarządczą wszystkimi programami skupu obligacji korporacyjnych Fed, w tym obligacjami, w które inwestuje sam BlackRock. Konflikt interesów? Grupa około 30 organizacji pozarządowych napisała do prezesa Fed Powella: „Dając BlackRock pełną kontrolę nad tym programem wykupu długów, Fed… sprawia, że BlackRock jest jeszcze bardziej systemowo ważny dla systemu finansowego. Jednak BlackRock nie podlega kontroli regulacyjnej nawet mniejszych instytucji finansowych o znaczeniu systemowym.

W szczegółowym raporcie z 2019 r. waszyngtońska grupa badawcza non-profit, Campaign for Accountability, zauważyła, że „BlackRock, największy na świecie zarządca aktywów, wdrożył strategię lobbingu, datków na kampanie i „wynajmu drzwi obrotowych”, aby zwalczyć regulacje rządowe i stał się jedną z najpotężniejszych firm finansowych na świecie”.
Nowojorski Fed zatrudnił BlackRock w marcu 2019 r. do zarządzania programem papierów wartościowych zabezpieczonych hipoteką komercyjną oraz pierwotnymi i wtórnymi zakupami obligacji korporacyjnych i funduszy ETF o wartości 750 mld USD w umowach bezprzetargowych.
Amerykańscy dziennikarze finansowi, Pam i Russ Martens, krytykując ten mętny program ratowania Wall Street przez Fed w 2019 r., zauważyli: „po raz pierwszy w historii Fed wynajął BlackRock, aby„ poszedł bezpośrednio ”i wykupił 750 miliardów dolarów zarówno w pierwotnych, jak i wtórnych obligacjach korporacyjnych i obligacje ETF (Exchange Traded Funds), produkt, którego BlackRock jest jednym z największych dostawców na świecie.” Kontynuowali: „Co więcej, program prowadzony przez BlackRock dostanie 75 miliardów z 454 miliardów dolarów z pieniędzy podatników na pokrycie strat na zakupach obligacji korporacyjnych, które obejmą własne ETF-y, które Fed zezwala mu kupić…"

Najwyraźniej szef Fed, Jerome Powell i Larry Fink, dobrze się znają. Nawet po tym, jak Powell dał BlackRock niezwykle lukratywną umowę „go direct” bez przetargu, Powell nadal zlecał temu samemu BlackRockowi zarządzanie prywatnymi inwestycjami Powella w papiery wartościowe o szacunkowej wartości 25 milionów dolarów. Z publicznych rejestrów wynika, że w tym czasie Powell prowadził bezpośrednie poufne rozmowy telefoniczne z dyrektorem generalnym BlackRock, Finkiem. Zgodnie z wymaganym ujawnieniem finansowym, BlackRock zdołał podwoić wartość inwestycji Powella z poprzedniego roku! Brak konfliktu interesów, czy?

Prawdziwy BlackRock w Meksyku

Mroczna historia BlackRock w Meksyku pokazuje, że konflikty interesów i budowanie wpływów z wiodącymi agencjami rządowymi nie ograniczają się tylko do USA. Kandydat na prezydenta PRI, Peña Nieto, udał się na Wall Street podczas swojej kampanii w listopadzie 2011 roku. Tam poznał Larry'ego Finka. To, co nastąpiło po zwycięstwie Nieto w 2012 roku, to ścisłe relacje między Finkiem i Nieto, które były pełne konfliktów interesów, kumoterstwa i korupcji.
Najprawdopodobniej mając pewność, że BlackRock jest po zwycięskiej stronie w skorumpowanym nowym reżimie Nieto, Fink mianował 52-letniego Marcosa Antonio Slim Domita, miliardera syna najbogatszego i prawdopodobnie najbardziej skorumpowanego człowieka w Meksyku, Carlosa Slima, do zarządu BlackRock. Marcos Antonio wraz ze swoim bratem Carlosem Slimem Domitem prowadzą dziś ogromne imperium biznesowe ojca. Carlos Slim Domit, najstarszy syn, był współprzewodniczącym Światowego Forum Ekonomicznego w Ameryce Łacińskiej w 2015 roku, a obecnie pełni funkcję prezesa zarządu America Movil, w której BlackRock jest głównym inwestorem.
Mały przytulny świat.

Ojciec, Carlos Slim, w tamtym czasie nazwany przez Forbesa najbogatszą osobą świata, zbudował imperium oparte na przejęciu ukochanej firmy Telemex (później America Movil). Ówczesny prezydent Carlos Salinas de Gortari w efekcie podarował Slimowi imperium telekomunikacyjne w 1989 roku. Później Salinas uciekł z Meksyku pod zarzutem kradzieży ponad 10 miliardów dolarów z kasy państwowej.
Podobnie jak wiele innych rzeczy w Meksyku od lat 80. pieniądze z narkotyków najwyraźniej odegrały ogromną rolę w przypadku starszego Carlosa Slima, ojca reżysera BlackRock, Marcosa Slima.

W 2015 roku WikiLeaks opublikowało wewnętrzne e-maile firmy od prywatnej korporacji wywiadowczej Stratfor. Stratfor pisze w e-mailu z kwietnia 2011 r., kiedy BlackRock ustala swoje plany w Meksyku, że agent specjalny DEA USA, William F. Dionne, potwierdził powiązania Carlosa Slima z meksykańskimi kartelami narkotykowymi. Stratfor pyta Dionne: „Billy, czy miliarder MX (meksykański) Carlos Slim jest powiązany z narkotykami?” Dionne odpowiada: „Jeśli chodzi o twoje pytanie, jest miliarderem telekomunikacyjnym MX”. W kraju, w którym 44% populacji żyje w ubóstwie, nie staniesz się najbogatszym człowiekiem na świecie w zaledwie dwie dekady, sprzedając ciasteczka harcerskie.

Fink i meksykańskie PPP

Z Marcosem Slimem w zarządzie BlackRock i nowym prezesem Enrique Peñą Nieto, meksykański partner Larry'ego Finka w wartym 590 miliardów dolarów sojuszu Public Private Partnership (PPP) Nieto Peña, BlackRock, był gotowy do zbierania plonów. Aby dopracować swoje nowe operacje w Meksyku, Fink mianował byłego meksykańskiego podsekretarza finansów Gerardo Rodrigueza Regordosę, aby kierował strategią rynków wschodzących BlackRock w 2013 r. Następnie w 2016 r. kierował korupcją, skandalami i największą stratą w historii PEMEX-u, 38 miliardów dolarów.

Peña Nieto po raz pierwszy od nacjonalizacji w latach trzydziestych XX wieku otworzył prywatny inwestorom ogromny państwowy monopol naftowy PEMEX. Jako pierwszy skorzystał BlackRock Finka. W ciągu siedmiu miesięcy BlackRock zabezpieczył 1 miliard dolarów w projektach energetycznych PEMEX, wielu jako jedyny oferent. Za kadencji Peña Nieto, jednego z najbardziej kontrowersyjnych i najmniej popularnych prezydentów, BlackRock prosperował dzięki przytulnym więziom. Wkrótce został zaangażowany w wysoce dochodowe (i skorumpowane) projekty infrastrukturalne pod rządami Peña Nieto, w tym nie tylko rurociągi naftowe i gazowe oraz studnie, ale także płatne drogi, szpitale, gazociągi, a nawet więzienia.

Warto zauważyć, że meksykański „przyjaciel” BlackRock, Peña Nieto, był także „przyjacielem” nie tylko Carlosa Slima, ale także szefa osławionego kartelu Sinaloa, „El Chapo” Guzmana. W zeznaniu przed sądem w 2019 roku w Nowym Jorku Alex Cifuentes, kolumbijski baron narkotykowy, który określił się jako „prawa ręka El Chapo”, zeznał, że tuż po wyborze w 2012 roku Peña Nieto zażądał 250 milionów dolarów od kartelu Sinaloa przed ugodą na 100 milionów dolarów. Możemy się tylko domyślać, po co.

Larry Fink i WEF Wielki Reset

W 2019 roku Larry Fink dołączył do zarządu Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, szwajcarskiej organizacji, która od około 40 lat rozwija globalizację gospodarczą. Fink, który jest blisko szefa technokratów WEF, Klausa Schwaba, znanego z Wielkiego Resetu, jest teraz w stanie wykorzystać ogromną wagę BlackRock do stworzenia tego, co potencjalnie, jeśli nie upadnie wcześniej, największe na świecie oszustwo Ponzi, ESG inwestowanie korporacyjne. Fink, dysponujący 9 bilionami dolarów do wykorzystania, popycha największe przesunięcie kapitału w historii do oszustwa znanego jako ESG Investing.

ONZ dotycząca „zrównoważonej gospodarki” jest po cichu realizowana przez te same światowe banki, które wywołały kryzysy finansowe w 2008 roku. Tym razem przygotowują Wielki Reset Klausa Schwaba WEF, kierując do swoich rąk setki miliardów, a wkrótce biliony inwestycji -wybrane firmy „obudzone”, i z dala od „nie obudzonych”, takich jak koncerny naftowe i gazowe czy węgiel.
BlackRock od 2018 r. przoduje w tworzeniu nowej infrastruktury inwestycyjnej, która wybiera „zwycięzców” lub „przegranych” inwestycji w zależności od tego, jak poważnie firma traktuje ESG — środowisko, wartości społeczne i zarządzanie.
Na przykład firma otrzymuje pozytywne oceny za poważne traktowanie zatrudniania kierownictwa i pracowników różniących się płcią lub podejmowane działania w celu wyeliminowania „śladu” węglowego poprzez uczynienie swoich źródeł energii zielonymi lub zrównoważonymi, aby użyć terminu ONZ.

To, w jaki sposób korporacje przyczyniają się do globalnego zrównoważonego zarządzania, jest najbardziej niejasne z ESG i może obejmować wszystko, od darowizn korporacyjnych przez Black Lives Matter po wspieranie agencji ONZ, takich jak WHO. Firmy naftowe, takie jak ExxonMobil lub firmy węglowe, bez względu na to, jak są przyjazne środowisku, są skazane na porażkę, ponieważ Fink i przyjaciele promują teraz swój finansowy Wielki Reset lub Zielony Nowy Ład. Dlatego w 2019 roku zerwał umowę z prezydenturą Bidena.

Podążajmy za pieniędzmi. I możemy się spodziewać, że New York Times będzie kibicował BlackRock, gdy ten niszczy światowe struktury finansowe. Od 2017 roku BlackRock jest największym akcjonariuszem gazety. Carlos Slim był drugim co do wielkości. Nawet Carl Icahn, bezwzględny inwestor giełdowy z Wall Street, kiedyś nazywał called BlackRock, „skrajnie niebezpieczną firmą… Kiedyś mówiłem, że mafia ma lepszy kodeks etyczny niż wy”.
F. William Engdahl

Powyższy tekst zatytułowany „Kolosalna piramida finansowa: BlackRock i „Wielki reset” WEF” pochodzi z Global Research, 31.01.23

F. William Engdahl jest konsultantem ds. ryzyka strategicznego i wykładowcą, ukończył politologię na Uniwersytecie Princeton i jest autorem bestsellerów na temat ropy naftowej i geopolityki, wyłącznie dla internetowego magazynu „New Eastern Outlook” , w którym pierwotnie opublikowano ten artykuł .
Jest także pracownikiem naukowym Centrum Badań nad Globalizacją.

https://www.globalresearch.ca/more-blackrock-than-you-might-imagine/5748159