NIK o badaniach klinicznych
Publiczne szpitale kliniczne, zamiast zarabiać na komercyjnych badaniach zlecanych przez producentów leków i sprzÄ™tu medycznego, ponosiÅ‚y ich koszty. WynikajÄ…ce z tego straty Narodowego Funduszu Zdrowia sÄ… trudne do oszacowania. Kontrola dotyczÄ…ca jedynie uÅ‚amka takich badaÅ„ wykazaÅ‚a, że NFZ niesÅ‚usznie obciążono na 3,7 mln zÅ‚.
NIK sprawdziÅ‚a 13 spoÅ›ród 43 funkcjonujÄ…cych w Polsce szpitali klinicznych (SPSK). Wiele zastrzeżeÅ„ kontrolerów wzbudziÅ‚a organizacja badaÅ„ klinicznych przeprowadzanych w SPSK na zlecenie prywatnych firm, gÅ‚ównie farmaceutycznych.
NIK zwróciÅ‚a uwagÄ™ na poważnÄ… dysproporcjÄ™ miÄ™dzy wynagrodzeniem otrzymywanym z tego tytuÅ‚u przez badaczy (lekarzy ze szpitala prowadzÄ…cych testy leku lub sprzÄ™tu) a przychodami szpitali. Jaskrawy przykÅ‚ad tej dysproporcji miaÅ‚ miejsce np. w BiaÅ‚ymstoku, gdzie za objÄ™cie badaniem jednego pacjenta lekarz otrzymywaÅ‚ 2,8 tys. EUR, natomiast szpital tylko 50 EUR, tj. 1,8 proc. tej sumy.
Tymczasem to wÅ‚aÅ›nie szpitale ponosiÅ‚y znaczÄ…ce koszty badaÅ„. Umowy z producentami leków lub wyrobów medycznych zawierane byÅ‚y najczęściej bez uprzedniej kalkulacji tych kosztów, a powszechna praktyka byÅ‚a taka, że częściowo pokrywano je z publicznych pieniÄ™dzy z NFZ. W niektórych szpitalach badania kliniczne prowadzono jedynie w oparciu o umowÄ™ zawartÄ… przez sponsora z uczelniÄ… medycznÄ… lub bezpoÅ›rednio z lekarzem, bez zawarcia stosownego kontraktu ze szpitalem. W takich przypadkach koszty badaÅ„ ponosiÅ‚y w caÅ‚oÅ›ci SPSK. W rezultacie dochodziÅ‚o do sytuacji, gdy nierzadko zadÅ‚użone szpitale, zamiast zarabiać na badaniach klinicznych, ponosiÅ‚y koszty komercyjnych badaÅ„ klinicznych. W GCM w Katowicach zrealizowano np. sześć badaÅ„ klinicznych na podstawie umów zawartych pomiÄ™dzy firmÄ… a badaczem, ale z pominiÄ™ciem szpitala.
NIK oceniÅ‚a negatywnie dziaÅ‚alność szpitali klinicznych w zakresie zakupów sprzÄ™tu medycznego oraz leków. Kontrola wskazaÅ‚a na niepokojÄ…cÄ… zależność miÄ™dzy udziaÅ‚em lekarzy w dochodowych badaniach klinicznych, jak również w wyjazdach na zagraniczne konferencje - sponsorowane przez prywatne firmy - a wielomilionowymi zamówieniami udzielanymi później przez szpitale tym wÅ‚aÅ›nie firmom. W wiÄ™kszoÅ›ci SPSK zabrakÅ‚o przejrzystych zasad regulujÄ…cych udziaÅ‚ pracowników w konferencjach i szkoleniach sponsorowanych przez prywatne koncerny.
Kontrola postÄ™powaÅ„ przetargowych w SPSK wykazaÅ‚a caÅ‚y szereg nieprawidÅ‚owoÅ›ci. Aż 9 na 13 sprawdzonych szpitali NIK oceniÅ‚a pod tym wzglÄ™dem negatywnie. Część przetargów przeprowadzona zostaÅ‚a z naruszeniem zasad uczciwej konkurencji, w sposób, który preferowaÅ‚ z góry wybrane firmy. Najbardziej niepokojÄ…ce byÅ‚o uczestniczenie w komisjach przetargowych osób, które z firmami ubiegajÄ…cymi siÄ™ o zamówienie zwiÄ…zane byÅ‚y kontraktami na badanie kliniczne lub byÅ‚y przez nie sponsorowane podczas zagranicznych konferencji. Np. jeden z lekarzy w BiaÅ‚ymstoku braÅ‚ udziaÅ‚ jako czÅ‚onek komisji w trzech postÄ™powaniach przetargowych na dostawÄ™ leków o wartoÅ›ci ponad 4 mln zÅ‚otych, a w tym czasie prowadziÅ‚ odpÅ‚atnie badania kliniczne na zlecenie jednej z firm, która startowaÅ‚a w przetargu i której udzielono nastÄ™pnie zamówieÅ„ na dostawÄ™ dwóch leków.
NIK ostrzega, że bez skutecznej kontroli i jasnych procedur w szpitalach klinicznych może dochodzić do wystÄ™powania mechanizmów korupcyjnych. Brak skutecznego nadzoru mógÅ‚ kosztować szpitale kliniczne wiele milionów zÅ‚otych. Dyrektorzy SPSK nie posiadali peÅ‚nej informacji o liczbie i zakresie sponsorowanych badaÅ„ klinicznych, jak również nie dokonywali rzetelnej kalkulacji ich kosztów, co nie pozwala dziÅ› na okreÅ›lenie dokÅ‚adnej sumy strat i nieprawidÅ‚owoÅ›ci. Wycinkowa kontrola przeprowadzona przez trzy OddziaÅ‚y Wojewódzkie NFZ obejmujÄ…ca jedynie 28 takich badaÅ„ (w Polsce rejestruje siÄ™ rocznie okoÅ‚o 450 nowych badaÅ„ klinicznych, w okresie objÄ™tym kontrolÄ… zarejestrowano takich badaÅ„ 1426) wykazaÅ‚a, że NFZ bezzasadnie obciążono kwotÄ… 3,7 mln zÅ‚otych.
NIK dostrzega znaczenie badaÅ„ klinicznych, jak również nie neguje zasadnoÅ›ci wyjazdów lekarzy na zagraniczne konferencje i szkolenia. Jednak bezpieczeÅ„stwo pacjentów i interes publicznych szpitali muszÄ… być w każdej sytuacji odpowiednio zabezpieczone. Dlatego Izba skierowaÅ‚a do Ministra Zdrowia oraz Ministra Finansów szereg wniosków, których realizacja zagwarantuje przejrzystość w relacjach miÄ™dzy lekarzami a producentami leków i sprzÄ™tu medycznego oraz zlikwiduje powszechnÄ… dotÄ…d praktykÄ™ finansowania z publicznych Å›rodków komercyjnych badaÅ„ zlecanych przez prywatne firmy.
(Informacja z 29.07.2010)
www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-badaniach-klinicznych.html
oem software Odsłony: 5037