Badania kliniczne w Sejmie
Po kontroli NIK, dotyczÄ…cej zakupu sprzÄ™tu i finansowania badaÅ„ klinicznych w szpitalach, Komisja do Spraw Kontroli PaÅ„stwowej wnioskuje do Ministra Zdrowia i Ministra Finansów o naprawÄ™ wadliwych procedur. Wniosek Komisji powtarza postulaty Izby, m.in. stworzenie spójnego systemu finansowania zakupów medycznych oraz uÅ›ciÅ›lenie przepisów w zakresie badaÅ„ klinicznych.
Na poczÄ…tku października 2010 r. na posiedzeniu Komisji do Spraw Kontroli PaÅ„stwowej (KOP) wiceprezes NIK, Jacek KoÅ›cielniak, zaprezentowaÅ‚ wyniki kontroli dotyczÄ…cej zakupów sprzÄ™tu medycznego i leków przez szpitale oraz finansowania badaÅ„ klinicznych. Po zapoznaniu siÄ™ z raportem Izby Komisja podjęła decyzjÄ™ o wystosowaniu dezyderatu do Ministra Zdrowia i Ministra Finansów.
KOP wskazuje w dezyderacie, że system finansowania badaÅ„ klinicznych oraz zakupów sprzÄ™tu medycznego, leków i wyrobów medycznych nie dziaÅ‚a w Polsce prawidÅ‚owo. Kontrola NIK obnażyÅ‚a negatywne mechanizmy funkcjonujÄ…ce w tym obszarze. Komisja zwraca uwagÄ™ na wstÄ™powanie w szpitalach zagrożenia korupcjÄ… z powodu dowolnoÅ›ci postÄ™powaÅ„, konfliktu interesów oraz sÅ‚aboÅ›ci kontroli wewnÄ™trznej.
O co wnioskuje KOP? Przede wszystkim o doprecyzowanie zasad realizacji badaÅ„ klinicznych. W Polsce brakuje spójnego systemu regulujÄ…cego prowadzenie, finansowanie, rozliczanie oraz kontrolÄ™ realizacji takich przedsiÄ™wzięć. Komisja wnioskuje m.in. o jednoznaczne okreÅ›lenie zasad finansowania Å›wiadczeÅ„ zdrowotnych przewidzianych w protokole badania, o precyzyjne okreÅ›lenie w umowach miÄ™dzy oÅ›rodkiem badawczym a sponsorem zadaÅ„ realizowanych przez publicznÄ… placówkÄ™ oraz o przeprowadzenie przez NFZ kompleksowej kontroli badaÅ„ klinicznych w celu weryfikacji rozliczenia Å›wiadczeÅ„.
(Informacja z 20.12.2010)