Przemoc w rodzinie

Utworzono: środa, 30 marzec 2011 Drukuj E-mail
 
Przemoc, której ofiarami sÄ… kobiety, jest ujawniana i eliminowana przez ruchy feministyczne i w ramach tych ruchów rozumiana bardzo szeroko.

Aktywne przeciwdziałanie przemocy w rodzinie jest wspierane także przez państwo i jego agendy od niedawna, choć ten problem był dostrzegany, czego odzwierciedleniem są dotyczące go regulacje prawne.

Ofiary przemocy mogÅ‚y skorzystać z bezpÅ‚atnej konsultacji prawnej i z bezpÅ‚atnych konsultacji psychologicznych w OÅ›rodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych PrzestÄ™pstwem*.

Przemoc jest pojÄ™ciem bardzo szerokim i z tego wzglÄ™du trudno go jednoznacznie zdefiniować. Może być definiowana jako zachowanie jednej osoby wzglÄ™dem drugiej niezgodne z naturÄ… relacji, w której one pozostajÄ…. Pod tym pojÄ™ciem kryje siÄ™ także zachowanie podejmowane z intencjÄ… (także postrzegalnÄ…) zadania drugiej osobie bólu fizycznego. Przemoc polega na zachowaniach destrukcyjnych a zarazem agresywnych wobec innej osoby. W literaturze kryminologicznej definiuje siÄ™ przemoc jako rzeczywiste użycie siÅ‚y fizycznej wobec czÅ‚owieka lub groźbÄ™ jej użycia, jeżeli zamiarem sprawcy byÅ‚o spowodowanie obrażeÅ„ w postaci szkód fizycznych w tym Å›mierci lub uszkodzenia ciaÅ‚a.

Doktryna polskiego prawa karnego nie wypracowała do tej pory zadowalającej definicji przemocy. Zgodnie z analizą orzecznictwa i piśmiennictwa, przemoc polega na szeroko pojętej czynności fizycznej, skierowanej przeciwko samemu pokrzywdzonemu, co zniewala go do poddania się woli sprawcy i określonego zachowania się, bądź przeciwko jego otoczeniu lub posiadanej przezeń rzeczy, w sytuacji, kiedy użycie siły nie stanowi gwałtu na osobie. Takie zachowanie polega na naruszeniu nietykalności cielesnej.

DÅ‚ugo okreÅ›lano przemoc jako zachowanie z użyciem lub groźbÄ… użycia siÅ‚y fizycznej. Obecnie przemoc podzielono na dwie podstawowe odmiany: przemoc fizycznÄ… i psychicznÄ…. Do przejawów przemocy psychicznej zaliczamy np. wyÅ›miewanie poglÄ…dów, religii, pochodzenia, narzucanie wÅ‚asnych poglÄ…dów, staÅ‚a krytyka, wmawianie choroby psychicznej, kontrolowanie i ograniczanie kontaktów z innymi osobami, domaganie siÄ™ posÅ‚uszeÅ„stwa, ograniczanie snu i pożywienia, wyzywanie, poniżanie, upokarzanie, zawstydzanie, stosowanie gróźb. Jest to najbardziej wyrafinowana przemoc, ponieważ pozostawia pozory możliwoÅ›ci wyboru, przez co bywa subtelna, zakamuflowana i trudniejsza do wykrycia.

Innymi formami przemocy jest przemoc seksualna i przemoc ekonomiczna oraz zaniedbanie. Do zachowaÅ„ przemocy seksualnej zaliczamy: wymuszanie pożycia seksualnego, sadystyczne formy przemocy współżycia seksualnego i krytyka zachowaÅ„ seksualnych.

Do przemocy ekonomicznej i zaniedbania zaliczamy: odbieranie zarobionych pieniÄ™dzy, uniemożliwianie podjÄ™cia pracy zarobkowej, niezaspokojenie materialnych potrzeb rodziny, brak opieki i uniemożliwianie zaspokojenia podstawowych potrzeb fizjologicznych ( zwiÄ…zanych gÅ‚ównie ze snem, jedzeniem, higienÄ…).


Różne definicje - problem ten sam


Pod pojęciem przemocy w rodzinie z reguły rozumie się zachowania naganne, podejmowane przez jednego członka rodziny wobec innych.

W przyjÄ™tej w grudniu 1995 r. (na II Ogólnopolskiej Konferencji „PrzeciwdziaÅ‚ania przemocy w rodzinie", zwoÅ‚anej z inicjatywy parlamentarnego KoÅ‚a Kobiet), „Polskiej

Deklaracji w sprawie przemocy w rodzinie", okreÅ›lono przemoc w rodzinie jako ,,każde dziaÅ‚anie lub zaniechanie podjÄ™te w ramach rodziny przez jednego z jej czÅ‚onków przeciwko pozostaÅ‚ym z wykorzystaniem istniejÄ…cej lub stworzonej przez okolicznoÅ›ci przewagi siÅ‚ lub wÅ‚adzy, która godzi w ich prawa i dobra osobiste, a w szczególnoÅ›ci w życie, zdrowie, powodujÄ…c szkodÄ™ lub cierpienie".

W literaturze amerykańskiej przez przemoc w rodzinie rozumie się wszelkiego rodzaju czyny o charakterze kryminalnym, skutkującym fizycznymi uszkodzeniami lub śmiercią członka rodziny.

W Wielkiej Brytanii za przemoc w rodzinie uważa siÄ™ przemoc pomiÄ™dzy dorosÅ‚ymi, których łączÄ… wiÄ™zy rodzinne lub innego rodzaju zażyÅ‚ość, czÄ™sto natury seksualnej.

W Australii pod definicjÄ… przemocy w rodzinie uważa siÄ™ przemoc fizycznÄ…, szykany czy wykorzystywanie pomiÄ™dzy ludźmi, którzy pozostajÄ… lub pozostawali ze sobÄ… w zwiÄ…zku małżeÅ„skim lub faktycznym pożyciu.

W literaturze niemieckiej znajdujemy okreÅ›lenie przemocy w rodzinie jako fizyczne lub seksualne wyrzÄ…dzenie krzywdy, którego dopuszcza siÄ™ jeden czÅ‚onek rodziny wzglÄ™dem drugiego.


Zacznijmy od jajka...

Przyczyn przemocy w rodzinie upatruje się w trzech obszarach, zdefiniowanych w teoriach nastawionych indywidualnie, analizujących strukturę rodziny oraz krytycznych, ujmujących prawne, religijne i ekonomiczne podstawy przemocy tkwiące w społeczeństwie.

W teorii intraindywidualnej, np. biologicznej, upatruje siÄ™ źródÅ‚a przemocy w procesach biochemicznych lub uwarunkowaniach genetycznych.

Zgodnie z teoriÄ… analizujÄ…cÄ… strukturÄ™ rodziny, (tzw. ekologicznego modelu przemocy w rodzinie), przyczynÄ™ agresji wyjaÅ›nia siÄ™ mechanizmami spoÅ‚ecznego uczenia siÄ™. Przemoc jest tu wyuczonym w dzieciÅ„stwie i mÅ‚odoÅ›ci wzorcem, naÅ›ladowaniem zachowaÅ„ rodziców, sprzecznych z normami spoÅ‚ecznymi i prawnymi.

I trzecia teoria - przemoc w rodzinie tkwiącą w samym społeczeństwie. Przemoc bywa tutaj rozumiana jako odpowiedź na konkretne czynniki społeczne powodujące powstawanie stresujących sytuacji (np. niska stopa życiowa, bezrobocie, niechciana ciąża).


Przemoc wobec kobiet - zjawisko globalne

Co roku, 25 listopada, obchodzony jest MiÄ™dzynarodowy DzieÅ„ przeciwko Przemocy wobec Kobiet, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1999 r. W wielu krajach kobiety sÄ… bowiem ciÄ…gle postrzegane jako osoby drugiej kategorii i wÅ‚aÅ›nie tak traktowane. Agresja wobec nich przybiera różne formy. Kofi Annan, byÅ‚y sekretarz generalny ONZ, powiedziaÅ‚: ,,Przemoc wobec kobiet to zjawisko o zasiÄ™gu globalnym, wystÄ™pujÄ…ce we wszystkich Å›rodowiskach i kulturach. Kobiety padajÄ… jej ofiarÄ… niezależnie od tego, do jakiej należą rasy, narodowoÅ›ci, czy warstwy spoÅ‚ecznej i jakÄ… zajmujÄ… pozycjÄ™ w spoÅ‚eczeÅ„stwie.

W Kolumbii prawie co czwarta kobieta doÅ›wiadcza przemocy w rodzinie. WedÅ‚ug danych Rady Europy, na naszym kontynencie co czwarta kobieta w jakimÅ› okresie życia staje siÄ™ ofiarÄ… przemocy we wÅ‚asnym domu. W Anglii i Walii przeciÄ™tnie dwie kobiety tygodniowo ginÄ… z rÄ…k swoich partnerów. Z kolei w Indiach kobiety żyjÄ… w ciÄ…gÅ‚ym strachu przed zgwaÅ‚ceniem, zagrażajÄ…cym im niemal na każdym kroku. WedÅ‚ug opinii organizacji Amnesty International, przemoc wobec kobiet i dziewczÄ…t należy do najczęściej spotykanych naruszeÅ„ praw czÅ‚owieka.


Bezbronne dzieci

W Polsce znÄ™canie siÄ™ nad dziećmi najczęściej obserwuje siÄ™ w rodzinach alkoholików, o takich samych tradycjach rodzinnych, którzy jako dzieci doÅ›wiadczali przemocy, nadużyć i zaniedbania. W dodatku bicie dziecka stanowi u nas powszechnie akceptowanÄ… metodÄ™ wychowawczÄ…, stÄ…d wieloletnie usiÅ‚owania, by skorygować poglÄ…d, że kary fizyczne sÄ… skutecznÄ… metodÄ… socjalizacji, wydajÄ… siÄ™ maÅ‚o efektywne.

Zachowanie maltretowanego dziecka jest jednak na tyle charakterystyczne, że Å‚atwo można zauważyć, czy ktoÅ› siÄ™ nad nim znÄ™ca. LÄ™kliwość w stosunku do dorosÅ‚ych, objawiajÄ…ca siÄ™ np. gwaÅ‚townym uchylaniem siÄ™ w odpowiedzi na gest, oczekiwanie kary za bÅ‚ahe przewinienia, brak reakcji na ból, powinny skÅ‚aniać osobÄ™ postronnÄ… do zastanowienia, czy nie jest to efektem znÄ™cania siÄ™ nad dzieckiem. WedÅ‚ug niektórych statystyk, 5% do 10% dzieci, nad którymi znÄ™cajÄ… siÄ™ rodzice, umiera na skutek obrażeÅ„.
DrugÄ… poważnÄ… konsekwencjÄ… bicia dzieci sÄ… uszkodzenia mózgu. OkoÅ‚o jedna czwarta dzieci, nad którymi znÄ™cajÄ… siÄ™ rodzice, doznaje urazów, których trwałą konsekwencjÄ… sÄ… różnego rodzaju defekty odpowiadajÄ…ce obrazowi zespoÅ‚u psychoorganicznego: obniżenie poziomu intelektualnego, zaburzenia pamiÄ™ci, zachowania zwiÄ…zane z trudnoÅ›ciÄ… w kontrolowaniu emocji i rozpoznawania znaczenia sytuacji spoÅ‚ecznych. U dzieci, które sÄ… maltretowane przez swoich rodziców, obserwuje siÄ™ zÅ‚amania, blizny, siniaki, Å›lady po oparzeniach. Choć najciężej pobite dzieci bywajÄ… do czwartego roku życia i w tej grupie wiekowej najczęściej dochodzi do zgonów i trwaÅ‚ych ubytków zdrowia, to każde maltretowane dziecko doÅ›wiadcza bólu, lÄ™ku, dochodzi u niego do licznych niekorzystnych zmian w zakresie emocji i zachowania. Jego poczucie wÅ‚asnej wartoÅ›ci i godnoÅ›ci zostaje poważnie naruszone, zburzone zostaje także jego poczucie bezpieczeÅ„stwa.

Prawna ochrona rodziny

Do zasadniczych przestępstw w kodeksie karnym zaliczamy: bigamię, przestępstwo znęcania się, rozpijanie małoletniego, uchylanie od alimentacji i porzucenie lub uprowadzenie dziecka lub osoby bezradnej.

Znęcanie się (fizyczne lub psychiczne) nad osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim, czy osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, jest więc karalne.

Ustawodawca podaÅ‚ definicjÄ™ znÄ™cania siÄ™ jako dziaÅ‚ania (lub zaniechania obrony) polegajÄ…cego na umyÅ›lnym zadawaniu bólu fizycznego lub dolegliwych cierpieÅ„ moralnych - podejmowanego sporadycznie lub powtarzanego, np. bicia, straszenia, gÅ‚odzenia i znieważania. Zazwyczaj adresatem takich zachowaÅ„ jest osoba najbliższa dla sprawcy, która nie jest zdolna z wÅ‚asnej woli przeciwstawić siÄ™ znÄ™caniu i znosi je z obawy przed pogorszeniem swej sytuacji, np. przez utratÄ™ pracy, Å›rodków utrzymania. Sprawcy przestÄ™pstwa umyÅ›lnego, jakim jest znÄ™canie siÄ™ grozi kara pozbawienia wolnoÅ›ci od 3 miesiÄ™cy do lat 5. Za znÄ™canie siÄ™ ze szczególnym okrucieÅ„stwem kara jest wyższa - od roku do lat 10.

ZnÄ™canie siÄ™, którego nastÄ™pstwem jest targniÄ™cie siÄ™ pokrzywdzonego na swoje życie, po ustaleniu zwiÄ…zku przyczynowego, zagrożone jest karÄ… pozbawienia wolnoÅ›ci od lat 2 do 12.

Ewelina Stańczyk-Malicka

*Od 21-26 lutego 2011 r. trwał tydzień pomocy ofiarom przestępstw.


 

 


Odsłony: 5539
Our website is protected by DMC Firewall!