W Polsce 4 miliony osób choruje na astmę. Współczynnik śmiertelności z powodu astmy wynosi 5 – 10 przypadków na 100 tys. chorych i jest to jeden z najwyższych wskaźników w Europie. Rocznie z powodu astmy umiera u nas ok. 1500 osób.
Analiza danych tylko z terenu woj. łódzkiego wykazała sięgający 50% u dorosłych i do 70% wśród dzieci odsetek źle zdiagnozowanych przypadków astmy oskrzelowej. W 2006 r. ok. 58 tys. przyjęć do szpitala było spowodowanych astmą. Liczba nowych zachorowań na alergie i astmę oraz ciągle nieskuteczny system opieki nad chorymi zaalarmowały Polskie Towarzystwo Alergologiczne, które postanowiło podjąć działania zmierzające do poprawy sytuacji epidemiologicznej w tym zakresie. W okresie ostatnich 20 lat niepokojąco wrosła u nas liczba zachorowań na choroby alergiczne – mówi prof. Bolesław Samoliński z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, kierujący programem ECAP. – Objawy alergiczne zgłasza 40% naszego społeczeństwa, leczenia wymaga 25%. Co trzecie dziecko cierpi na alergię, alergików przybywa u nas szybciej niż w innych krajach europejskich. W Polsce aż 80% ludzi chorych na astmę nie jest prawidłowo zdiagnozowanych, a tylko 15% dzieci i 25% dorosłych jest właściwie leczonych. Wyniki największych z przeprowadzonych dotychczas badań dotyczących chorób alergicznych w naszym kraju (ECAP) są wręcz porażające i świadczą o absolutnej porażce polskiej służby zdrowia, zarówno w zakresie diagnostyki, jak i właściwej opieki nad chorymi.
ECAP
Czym jest ECAP? To szeroko zakrojone badania przeprowadzone przez Zespół Zakładu Profilaktyki Zagrożeń Środowiskowych i Alergologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, pod kierownictwem prof. Bolesława Samolińskiego. Zbieranie danych trwało 3 lata. Ankiety przeprowadzono u ponad 22 tysięcy osób z 9 regionów w Polsce. 25% ankietowanych przeszła szczegółowe badania w kierunku alergii i astmy. W badaniu posłużono się międzynarodowymi ankietami ECRHS II (European Community Respiratory Health Survey II - Europejskie Badania dotyczące Chorób Układu Oddechowego) oraz ISAAC (International Study of Asthma and Allergies in Childhood - Międzynarodowe Badania nad Astmą i Alergią u Dzieci) zaadaptowanymi do warunków Europy Środkowej i Wschodniej. Badanie ECAP przeprowadzono na losowo wybranej (przez MSWiA ze zbioru PESEL) grupie 9.000 dzieci (6-7 oraz 13 – 14 lat) i 13.500 dorosłych (20 - 44 lat).
Zdrowszy Zamość
Rezultat badań nie tylko obnaża słabość polskiego systemu ochrony zdrowia, ale i stanowi spore zaskoczenie. Okazuje się, że najwięcej chorych i zagrożonych chorobą osób jest we Wrocławiu, najmniej w Zamościu. W ogóle zachodnia Polska jest bardziej chora niż wschodnia. Z jednym wyjątkiem: Lublin pod tym względem nie odbiega od innych dużych miast polskich. Prawdopodobnie wynika to w dużej mierze ze znacznej ilości spalin w powietrzu w Lublinie i na zachodzie kraju. Inne potężne wylęgarnie alergików w Polsce to Warszawa, Gdańsk, Kraków, Katowice, Poznań, Łódź.
Roztocze z higieną
POLASTMA
To nazwa Narodowego Programu Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy, który powstał jako odpowiedź na wyniki badania ECAP. Może będzie miał więcej szczęścia, jeśli chodzi o przełożenie na praktykę niż dotychczasowe narodowe programy zdrowotne i prozdrowotne, z których większość spokojnie spoczywa w przepastnych szufladach i szafach Ministerstwa Zdrowia. Może będzie miał więcej szczęścia, gdyż jest inicjatywą oddolną, samych lekarzy, głównie skupionych wokół Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Inicjatorem jest prof. Piotr Kuna, który twierdzi, że program obejmie wszystkich chorych i ma na celu zmniejszenie liczby pacjentów, częstości hospitalizacji, absencji oraz inwalidztwa wynikającego z choroby. Narodowy Program Wczesnej Diagnostyki i Leczenia Astmy jest ogólnopolską akcją prozdrowotną prowadzoną przez środowisko medyczne dla Polaków. Podstawą jego działań jest szeroko prowadzona edukacja, zarówno wśród społeczeństwa, jak i w samym środowisku medycznym, mająca podnieść jakość opieki medycznej i zwiększyć jej dostępność dla potrzebujących chorych. Program jest reakcją środowiska medycznego na narastający problem opieki nad chorymi na astmę w Polsce. Zamiast wydawać pieniądze na leki, pobyt w szpitalu, renty inwalidzkie i zwolnienia lekarskie, lepiej przeznaczyć pieniądze na profilaktykę. Jestem pewien, że środki zainwestowane w nasz program zmniejszą w najbliższych latach liczbę osób z chorobami oddechowymi - mówi prof. Kuna. POLASTMA ma przenieść teorię do praktyki medycznej. Program jest zgodny z Deklaracją Brukselską i jej 10 punktowym planem Summit for Change in Asthma Management przedstawionym w Parlamencie Europejskim. Zaleca ona państwom członkowskim Unii tworzenie zintegrowanych programów postępowania w przypadku astmy. Jest zaplanowany na 10 lat.