banner

      Inkwizytor

Na posiedzeniu Komitetu Prognoz Polska 2000+ PAN, prelegent, prof. Tomasz Wituch, wyraził nienową opinię, iż są mniejszości narodowe, które umieją i chcą się zasymilować w danym państwie - jak Ormianie czy Tatarzy w Polsce i takie, które nie widzą takiej potrzeby, jak Żydzi czy Romowie. Prof. Antoni Kukliński, który przeciwstawił się tej tezie, dla utrwalenia innego (czytaj: jedynie słusznego) poglądu zaproponował zebranym, aby wykasować ją z dokumentacji tego posiedzenia, jako nieprawdziwej. Do PAN wracają lata 50.?

Co by tu jeszcze sp...panowie

Np. Informację naukową. Do czasu zmiany ekipy na PiS-owską, w Ośrodku Przetwarzania Informacji podległym ministerstwu nauki istniały bazy informacji o naukowcach i ich pracach. Bazy nie były doskonałe, często nieaktualne, niemniej zrobione były na tyle przejrzyście, że odszukanie naukowca odbywało się przy pomocy jednego kliknięcia. Ale jedna pani w ministerstwie, wcale nie najważniejsza w hierarchii stanowisk, wymyśliła sobie, że bazy muszą być na serwerach ministerstwa i przez ministerstwo nadzorowane, robione według wyobrażeń urzędników. No i wymyślono - podobnie jak wcześniej stronę internetową ministerstwa, na której nic nie można znaleźć, ale która była dumą ministra Kleibera - serwis informacyjny, po którym poruszanie się jest koszmarem. Nie tylko, że nie można szybko znaleźć potrzebnych informacji, to w dodatku nie spełniają one kryteriów informacji. Autorom tego sukcesu gratulujemy inteligencji i kompetencji, a w nagrodę proponujemy zgłoszenie ich do Ig- Nobla!

Kukułcze jajo

Nowa minister nauki szybko się uczy zasad polskiej polityki. Wszystko wskazywało na to, że to ona zapłaci cenę (pewnie wysoką) za cofnięcie dotacji najsłynniejszej medialnie szkole w Polsce - o. Rydzyka. Ale nie: w oświadczeniu wydanym zaraz po konferencjach PiS i audycjach w Radio Maryja osądzającym decyzję cofnięcia dotacji - Barbara Kudrycka oświadczyła, że nie wykreśliła 30 projektów z listy indykatywnej projektów kluczowych Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. I poinformowała, że to jajo jest w gnieździe minister rozwoju regionalnego. Wskutek tego uniku to minister Bieńkowska została usmażona w piekle o. Tadeusza.

Do-Ro

Podczas konferencji dotyczącej reformy systemu zarządzania i finansowania nauki, jakie odbyło się w SGH w dniach 24-25.01.08. jednostka podległa ministrowi nauki - Ośrodek przetwarzania Informacji - pokazywała swoje osiągnięcia naukowe (bo zaliczana jest do naukowych): pistacjowy kalendarz książkowy ze zdjęciem przedstawiciela kierownictwa i bliskich sercu dyrekcji pracowników. Gratulujemy wiekopomnego sukcesu i mamy nadzieję, że w następnym roku dotacja MNiSW oraz dotacje unijne dla OPI zostaną równie efektywnie wykorzystane!

Kolędnicy

Odśpiewaniem kolędy "Bóg się rodzi" zakończyła się kadencja dyrektorska prof. Tadeusza Peryta w Państwowym Instytucie Geologicznym 18.01.08. Przygotowania do niej trwały ponad 2 tygodnie - przynajmniej jeśli chodzi o ustalenie repertuaru chóru. Trudności sprawiało dyrektorowi ustalenie właściwej kolejności kolęd: czy przybywającego na uroczystości ministra Jacka Jezierskiego przywitać "Przybieżeli do Betlejem", a może "Bracia, patrzcie jeno", bądź wieloznaczną w tytule kolędą "Do szopy, hej pasterze". Sprawa miała wagę dyplomatycznej, toteż chór PIG, który wywiązał się z tego zadania po myśli odchodzącego dyrektora został aż trzykrotnie uhonorowany przez niego na odchodne. Przysłużyli się dobrze polskiej nauce! Tak trzymać!

oem software