banner

Od kilkunastu lat Muzeum Mazowieckie w Płocku tworzy prestiżową kolekcję sztuki art déco, będącą naturalną kontynuacją zbiorów secesyjnych i następnego po sztuce art nouveau stylu. Zarówno idee secesji jak i art déco odwoływały się do odnowy rzemiosła artystycznego i powiązania sztuki z przemysłem.

Pierwsze obiekty reprezentujące styl lat 20. i 30. XX w. zakupiono do zbioru Muzeum Mazowieckiego na początku lat 80., nie mając jeszcze świadomości tworzenia nowej kolekcji. Zakupy dokonywane na rynku antykwarycznym dotyczyły wówczas przedmiotów pochodzących z warszawskich firm metalurgicznych produkujących platery i srebra w latach 30. XX w. Nowe obiekty weszły do w pełni reprezentatywnej kolekcji nazwanej "srebra i platery firm warszawskich". Pochodzące z zakładów Norblina, Plewkiewicza i Henneberga naczynia dekoracyjne i użytkowe uzupełniły zbiór XIX - wiecznych i secesyjnych przedmiotów o nowe formy i nową stylizację.

Kolejne nabytki muzeum datowane na lata 1925-39 były już świadomym wyborem i pomysłem na nową kolekcję. W latach 1989-2003 zakupiono do zbiorów muzeum liczne przedmioty polskiego i europejskiego rzemiosła artystycznego. Początkowo były to szkła użytkowe i dekoracyjne produkowane przez huty "Niemen", "Hortensja", "Zawiercie", mające udokumentować wysoki poziom polskiego wzornictwa i technologii szkła.

Następnie kolekcję sukcesywnie powiększano poprzez zakupy szkła czeskiego, francuskiego oraz niemieckiego. Zakupiono także liczne wyroby porcelanowe reprezentujące ceramikę stołową (serwisy) oraz figuralną - tak modną w okresie art deco. Obiekty pochodziły z fabryk czeskich, niemieckich (Rosenthal) i polskich ("Ćmielów"). Szczególnie wyroby "Ćmielowa" projektowane przez B. Marcinka, B. Wendorfa, J. Szewczyka i Z. Stryjeńską zasługują na wyróżnienie i stanowią ozdobę dzisiejszej kolekcji.

Zbiór uzupełniano kolejno wyrobami firm metalurgicznych z terenu Niemiec, Austrii, tkaniną dekoracyjną i użytkową oraz biżuterią. Dokupiono też nieliczne meble reprezentujące polskie i francuskie meblarstwo oraz grafikę artystyczną, reklamową, plakat art déco, plakiety i medale numizmatyczne.

Po kilkunastu latach kolekcja sztuki art déco w zbiorach Muzeum w Płocku licząca obecnie ok. 400 obiektów stanowi jedną z największych kolekcji muzealnych w kraju i w dalszym ciągu jest rozwijana.

Iwona Korgul-Wyszatycka

oem software