banner

Zbigniew Oksiuta - artysta, absolwent wydziału architektury Politechniki Warszawskiej, od 1981 r. mieszka i tworzy w Kolonii. Jego twórczości nie da się sklasyfikować w kategoriach dotychczas znanych i uznawanych - to pionier interdyscyplinarnej, nienazwanej jeszcze dziedziny z pogranicza nauki, technologii, architektury, sztuki. Nie trzeba dodawać, ze trudnej w odbiorze, choć skłaniającej do puszczania cugli fantazji z obszaru science-fiction.

Zbigniew Oksiuta - zafascynowany postępem nauk biologicznych - genetyki, biologii molekularnej i biochemii - bada systemy, w których przepływ informacji odbywa się w płynach. Uważa, że odszyfrowanie zasad biologicznej transformacji energii w formę będzie głównym zadaniem tego stulecia. Aby przeżyć, ludzkość będzie musiała stworzyć kompleksowe, samoregulujące się i autonomiczne systemy biologiczne - uchronić biosferę poprzez odejście od eksploatacji nieodnawialnych zasobów energii i stworzyć możliwości dla przemiany energii słonecznej w chemiczną na zasadzie fotosyntezy. W pokazywanych (19.10.07 - 25.11.07) w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie projektach: Spatium Gelatum, Hodowle Przestrzeni i Kosmiczny Ogród autor tworzy żywą biologiczną przestrzeń i sugeruje użycie jej jako modelu architektury przyszłości, nie tylko do rozwoju biologicznego na Ziemi, ale i w kosmosie. Są to nie tylko obiekty materialne, ale i filmy, pokazujące przebieg danego projektu, tworzenia obiektów biologicznych w naukowych laboratoriach Europy.

Zbigniew Oksiuta - mimo hermetycznej dla większości widzów twórczości - jest znanym na świecie artystą - jego prace pokazywane w Warszawie zostały nagrodzone w kategorii Hybrid Art na tegorocznej Ars Electronica w Linzu, wystawiane też były m.in. w 2004 r. na Biennale Architektury w Wenecji, czy w ArchiLab w Orleanie. Artysta jest także producentem i reżyserem filmów z tej dziedziny, wykłada na wielu międzynarodowych uniwersytetach (także w warszawskiej "Zachęcie") i instytucjach naukowych( m.in. Niemieckiej Agencji Kosmicznej DLR). Od kilku lat pracuje też nad realizacją laboratorium architektonicznego.