banner


JANAK Windy Man (1)W Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie w ramach wystawy „Fun, Joke, Surprise” można oglądać do do 26 marca 2013 r. dzieła czołowych artystów szkła z 11 europejskich krajów.

Ekspozycja prezentująca prace 15 wybitnych twórców jest częścią I Europejskiego Festiwalu Szkła*, który ma za zadanie promocję wciąż pozostającej w cieniu „szklanej” sztuki.

Autorami pomysłu zorganizowania międzynarodowej imprezy promującej szklaną twórczość jest Anita Bialic – właścicielka Galerii BB, od dawna zajmująca się prezentacją i promocją szkła artystycznego oraz prof. Kazimierz Pawlak – jeden z najbardziej znanych polskich artystów szkła związany z Wydziałem Ceramiki i Szkła wrocławskiej ASP.

Punktem wyjścia dla pomysłodawców był fakt, że mimo pięknej tradycji i najwyższego poziomu, polskie szkło artystyczne było praktycznie „niewidzialne” i nie istniało w szerszej świadomości. Projekt nosił nazwę Play with Glass – European Glass Festival i miał stanowić odpowiednik podobnych wydarzeń odbywających się za granicą od wielu lat.

Zamierzenia te udało się zrealizować jesienią ubiegłego roku.
I edycja zorganizowanego przez Galerię BB oraz Fundację Fly with Art Europejskiego Festiwalu Szkła ruszyła 15 października 2012 r. we Wrocławiu (na Dworcu Głównym), potem pokazano ją w Krakowie (Instytut Ceramiki i Materiałów Budowlanych na Lipowej), a obecnie gości w Krośnie, w Centrum Dziedzictwa Szkła, które od samego początku jest partnerem Festiwalu. szpilki3


Główną wystawą trwającej do marca 2013 r. imprezy jest ekspozycja „Fun, Joke Surprise” prezentująca dzieła 15 wybitnych artystów z 11 europejskich krajów. Rzeźba, instalacja, design… Śmieszne, zabawne, zaskakujące i dziwaczne prace wykonane w różnych szklarskich technikach przez czołowych europejskich twórców szkła – podsumowuje charakter ekspozycji Anita Bialic, kurator wystawy.


szkloZgromadzone na wystawie dzieła to prace absolutnej czołówki europejskich artystów szkła - Andriya Bokoteya (Ukraina), Pétera Borkovicsa (Węgry), Pawła Borowskiego (Polska), Lachezara Docheva (Bułgaria), Pati Dubiel (Polska), Matta Durrana (Wielka Brytania), Alexandra Ghildusa (Rumunia), Patrika Illo (Słowacja), Františka Janáka (Republika Czeska), Vladimira Kleina (Republika Czeska), Remigijusa Kriukasa (Litwa), Nicolasa Moriny (Francja), Indrė Stulgaitė-Kriukienė (Litwa), Kazushi Nakady (Finlandia), Beaty Damian-Sperudy (Polska).

*O wystawie i festiwalu szkła pisaliśmy też w numerze 8-9/2011 SN
http://www.sprawynauki.edu.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=1904&catid=287&Itemid=30