Utworzony tuż po wojnie, prowadzi prace naukowo-badawcze i rozwojowe, ekspertyzy, doradztwo, nadzór, usługi, szkolenia, certyfikację, atestację w zakresie spawania, napawania, zgrzewania, lutowania, cięcia stali i metali nieżelaznych, spajania tworzyw termoplastycznych. Instytut posiada rozbudowaną i bogatą stronę informującą szczegółowo o jego historii, misji, strukturze i działalności, a także prowadzonych badaniach, szkoleniach, seminariach, wydawnictwach (biuletyn, skrypty szkoleniowe, Nowości Literaturowe i Normalizacyjne) urządzeniach, materiałach, technologiach, oprogramowaniu i usługach. Jest członkiem Europejskiej Federacji Spawalniczej z siedzibą w Belgii oraz mieszczącego się we Francji Międzynarodowego Instytutu Spawalnictwa.

oem software