banner

Film Akademickiej Telewizji Edukacyjnej "Rzeka Powrotów" zdobył jedną z sześciu głównych nagród na Międzynarodowym Bajkalskim Festiwalu Filmów Popularnonaukowych "Człowiek i przyroda". Festiwal odbył się w Irkucku w dniach 8-15 września. Do festiwalu zgłoszono 110 filmów, do przeglądu konkursowego wybrano 38 filmów z 11 krajów. Film ATE UG "Rzeka powrotów", w reżyserii Sławomira Swerpla, otrzymał nagrodę za oryginalne rozwiązanie artystycznej formy filmu. "Rzeka powrotów" to opowieść o rzece Słupi oraz niezwykłym eksperymencie - budowie sztucznych tarlisk dla ryb łososiowatych w samym sercu dużego miasta. Film zakupił do emisji kanał telewizyjny "Planete".

 Grand Prix międzynarodowe jury przyznało filmowi serbskiemu "Rekwiem dla przyrody" przejmującemu obrazowi niszczonej przyrody w czasie działań wojennych na Bałkanach.

ATE UG przygotowuje filmy edukacyjne, dokumentalne, promocyjne i instruktażowe. Zajmuje się także opracowywaniem grafiki komputerowej oraz programów multimedialnych na CD i DVD. Prowadzi warsztaty ekologiczne "Życie brzegu morza", w których wzięło już udział prawie trzy tysiące osób z kraju i z zagranicy. Filmy edukacyjne ATE UG znalazły się kilkakrotnie w finałach międzynarodowych festiwali filmowych i zdobywają wciąż nagrody.

Film "Tajemnice plaży" zdobył nagrodę główną na festiwalu filmów przyrodniczych w Łodzi w 1998 oraz wyróżnienie na festiwalu przyrodniczym w Hultsfred w Szwecji (1999). Film "Czas powodzi" jest laureatem Grand Prix na Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Rajgrodzie (2001).

Jedna ze znanych produkcji ATE UG to film edukacyjny "Historia naturalna Polski". Film pt. "Ku przyszłości" z tego dwunastoodcinkowego cyklu, zrealizowanego w 2004 roku, zdobył nagrodę Grand Prix na II Międzynarodowym Forum Ekologicznym w Augustowie. Filmy ATE UG często znajdują swoje miejsce na antenie ogólnopolskich stacji telewizyjnych a do szkół trafiają pakiety edukacyjne z produkcjami ATE.

Więcej - http://ate.univ.gda.pl