banner

Przednowotworowe zmiany w jelicie grubym pojawiają się u mężczyzn prawie dwa razy częściej niż u kobiet. Do takiego wniosku doszli polscy naukowcy w efekcie badań przesiewowych, jakie od niemal siedmiu lat prowadzą na tysiącach Polaków.

Do tej pory uważano, że na tego raka choruje tyle samo pań, co panów. Teraz Polacy jako pierwsi usystematyzowali i opracowali robione na tak dużą skalę badania przesiewowe z wykorzystaniem kolonoskopii. Doszli do wniosku, że mężczyźni powinni się badać wcześniej i częściej niż panie.

Program badań przesiewowych ruszył w 2000 r. i ma trwać 10 lat - poinformowano na konferencji prasowej w Centrum Onkologii w Warszawie. Uczestniczy w nim 85 ośrodków medycznych. Prace koordynuje Klinika Gastroenterologii w Centrum Onkologii w Warszawie, a projektem kieruje prof. Jarosław Reguła.

 Do tej pory "przesiew" pozwolił wykryć raka u jednej osoby na każde 130 przebadanych. Badano Polaków po 50. roku życia, u których nie ma objawów choroby i którzy nie należą do grupy ryzyka. Do końca 2006 r. liczba zbadanych przekroczy sto tysięcy. Jesteśmy prekursorami takiego prowadzenia badań - podkreślał na konferencji podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Jarosław Pinkas.

Dotychczasowe wyniki sugerują, że u wielu osób, u których nie ma objawów chorobowych, rozwijają się groźne nieprawidłowości = podkreślają lekarze. Może je wykryć tylko kolonoskopia. Rak jelita grubego powstaje z tzw. polipów gruczolaków nawet do 12 lat. To wystarczająco dużo czasu, aby wykryć i usunąć polipy, nim staną się groźne - przekonuje prof. Reguła. Wyraźne objawy raka jelita grubego - krwawienie z odbytu, zmiana rytmu wypróżnień - zatwardzenia lub biegunka, anemia i chudnięcie - pojawiają się dość późno. Dlatego lekarze namawiają, aby badania przesiewowe wykonywać zanim pojawią się niepokojące objawy. Leczenie wcześnie wykrytego nowotworu jelita grubego jest prawie w 100% skuteczne.

Najbardziej narażeni na raka jelita grubego są ludzie po 50-tce oraz tacy, u których w rodzinach ktoś już chorował na ten nowotwór. Zalecana dziś przez lekarzy profilaktyka raka jelita grubego obejmuje kolonoskopię co 10 lat - dotyczy to osób od 50. roku życia, u których nie wykryto niepokojących zmian. Osoby z grupy ryzyka powinni się zacząć badać dziesięć lat wcześniej i powtarzać badanie co pięć lat.

Biorąc pod uwagę całość populacji, rak jelita grubego jest najpopularniejszym nowotworem w Europie - co roku atakuje 324 tys. ludzi. Jest też drugim co do częstości występowania, po raku płuc, nowotworem Polaków - na każde sto tysięcy co roku zapada na niego 30-35 tys. Polaków. Pięć lat z tą chorobą przeżywa jedna czwarta chorych Polaków - to statystyka najgorsza w Europie. ASz

oem software