Mikołajki fizyków
Minisympozjum Fizyki Statystycznej jest cyklicznym spotkaniem badaczy zajmujÄ…cych siÄ™ zagadnieniami fizyki statystycznej. Spotkania odbywajÄ… siÄ™ raz w roku w Poznaniu, WrocÅ‚awiu, CzÄ™stochowie, bÄ…dź Zielonej Górze. Celem ich jest zapoznanie siÄ™ z najnowszymi trendami w dziedzinie fizyki statystycznej, prezentacja osiÄ…gnięć oÅ›rodków organizujÄ…cych sympozja oraz promocja mÅ‚odszych pracowników nauki, szczególnie doktorantów. Zapraszani sÄ… także przedstawiciele innych wiodÄ…cych w kraju oÅ›rodków naukowych specjalizujÄ…cych siÄ™ w tematyce sympozjum.
PomysÅ‚ cyklicznych sympozjów z dziedziny fizyki statystycznej wziÄ…Å‚ siÄ™ ze spotkaÅ„ fizyków holenderskich w ramach ich Landelijk. Seminarium Statistische Mechanica, które odbywajÄ… siÄ™ Å›rednio co dwa miesiÄ…ce, za każdym razem w innym oÅ›rodku uniwersyteckim Holandii.
Na nasz grunt krajowy idea ta zostaÅ‚a przeniesiona za sprawÄ… dr. hab. Andrzeja DrzewiÅ„skiego, poczÄ…tkowo w oparciu o dwie grupy naukowe z sÄ…siadujÄ…cych ze sobÄ… oÅ›rodków: prof. Józefa Sznajda z INTiBS PAN we WrocÅ‚awiu oraz prof. Grzegorza Kamieniarza z WydziaÅ‚u Fizyki UAM w Poznaniu. Pierwsze spotkanie odbyÅ‚o siÄ™ 6.12.96. w INTiBS PAN we WrocÅ‚awiu i od tego czasu odbywaÅ‚y siÄ™ one corocznie ok. 6. grudnia raz w Poznaniu, raz we WrocÅ‚awiu. W 2004 r. organizatorem imprezy zostaÅ‚a Politechnika CzÄ™stochowska, a w ubiegÅ‚ym roku krÄ…g zainteresowanych poszerzyÅ‚ siÄ™ jeszcze o ZielonÄ… GórÄ™.
W 2006 r. odbyÅ‚o siÄ™ XI Minisympozjum Fizyki Statystycznej, które zostaÅ‚o zorganizowane przez Instytut Fizyki Uniwersytetu Zielonogórskiego i odpowiedzialnym za nie byÅ‚ dr hab. MirosÅ‚aw Dudek, a pomagaÅ‚ mu dr Bogdan Grabiec. WykÅ‚adowcami byli: dr hab. Magdalena ZaÅ‚uska-Kotur (IF PAN i IF UKW, Warszawa), prof. Andrzej PÄ™kalski (IFT UWr, WrocÅ‚aw), prof. Grzegorz Kamieniarz (WF UAM, PoznaÅ„). Ponadto zaprezentowano kilka krótkich komunikatów z oÅ›rodków w Poznaniu, WrocÅ‚awiu, CzÄ™stochowie, Zielonej Górze i Warszawie. DotyczyÅ‚y one gÅ‚ównie zagadnieÅ„ zwiÄ…zanych z diagramami fazowymi w modelu Hubbarda, Isinga-Falicova-Kimballa oraz Ashkina-Tellera i można byÅ‚oby krótko okreÅ›lić je jako wymianÄ™ poglÄ…dów na otrzymane wyniki pomiÄ™dzy różnymi grupami badawczymi pracujÄ…cymi w tej samej dziedzinie. Podczas Minisympozjum wystÄ…pili również doktoranci. W 2007 roku organizatorzy Minisympozjum Fizyki Statystycznej zapraszajÄ… wszystkich zainteresowanych do Poznania. Za stronÄ™ naukowÄ… odpowiedzialny bÄ™dzie prof. Grzegorz Kamieniarz. Ponieważ pojawiÅ‚a siÄ™ propozycja, aby przenieść spotkania z grudnia na maj, niewykluczone, że kolejne XII spotkanie odbÄ™dzie siÄ™ już wiosnÄ….
Andrzej Drzewiński, Mirosław Dudek
Odsłony: 3124