banner

Tegoroczna nagroda NASK im. prof. Tomasza Hofmokla -za propagowanie idei społeczeństwa informacyjnego - trafiła do twórców firmy Merlin.pl za stworzenie największej w Polsce księgarni internetowej. Przyznawana od 2002 roku nagroda NASK wyróżnia osoby i instytucje, które w pionierski sposób wykorzystują Internet i nowe media do rozwoju różnych dziedzin życia.

 Pod adresem Merlin.pl działa pierwsza, najbardziej znana w Polsce księgarnia internetowa. W ofercie ma książki, filmy, muzykę, gry, programy komputerowe, zabawki i elektronikę - razem ponad 270 tys. produktów.

Merlin.pl jest życiowym dziełem Zbigniewa Sykulskiego, dawnego współwłaściciela znanego wydawnictwa Prószyński i S-ka, firmy o wyjątkowej atmosferze, założonej na początku lat 90. przez grupę zapalonych wizjonerów zaangażowanych w działalność wydawniczą i uruchamianie nowych kanałów dystrybucji. Sykulski, zafascynowany intensywnym rozwojem słynnej księgarni 'Amazon.com", postanowił powtórzyć jej sukces na polskim gruncie. Wraz z kierowanym przez siebie zespołem wprowadził w życie projekt pełen rozmachu i wyobraźni. Po ośmiu latach od pojawienia się sklepu na rynku można stwierdzić, że sukces został osiągnięty. Merlin.pl jest w czołówce polskich biznesowych przedsięwzięć elektronicznych, wyróżniających się na tle konkurencji silną, rozpoznawalną marką.

                                                              ***

 Nagroda "za propagowanie idei społeczeństwa informacyjnego" upamiętnia postać zmarłego w 2000 roku pierwszego dyrektora NASK, prof. Tomasza Hofmokla, który jako pierwszy w Polsce, w 1994 roku, wprowadził do społecznego obiegu to pojęcie. Laureat nagrody otrzymuje statuetkę surfującego herosa - dzieło wybitnej rzeźbiarki z Sopotu, Marii Teresy Kuczyńskiej. Tegoroczna nagroda została wręczona 26 września podczas uroczystej Gali towarzyszącej międzynarodowej konferencji ISSE/SECURE 2007.