banner

 

Ruszyła ogólnopolska kampania społeczna „Kawiarenka Przyjazna Dzieciom". Akcja jest inicjatywą Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK) realizującej wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje program Komisji Europejskiej „Safer Internet" w Polsce.

<tekst>Kampania ma na celu zwrócenie uwagi właścicieli i pracowników kawiarenek internetowych na bezpieczeństwo korzystających z ich usług dzieci. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Partnera kampanii, agencję Gemius SA, ponad 60% klientów kawiarenek internetowych to dzieci, z czego najmłodsi mają zaledwie 5-6 lat. Dlatego pilną potrzebą jest propagowanie idei „Kawiarenki Przyjaznej Dzieciom", spełniającej trzy podstawowe kryteria:

  1. Kawiarenka posiada zainstalowane programy filtrujące na komputerach udostępnianych dzieciom.
  2. Znajdujące się w niej komputery przeznaczona dla dzieci są monitorowane przez pracowników kawiarenki.
  3. W kawiarence znajdują się wyeksponowane materiały promujące zasady bezpiecznego korzystania z sieci, ulotki, plakaty, broszury, z którymi może zapoznać się dziecko korzystające z Internetu.

Właściciel kawiarenki, która spełnia te trzy warunki, będzie mógł uzyskać dla swojej placówki Dyplom „Kawiarenki Przyjaznej Dzieciom".

Organizatorzy akcji zadbali również o specjalne nagrody w postaci gier dla dzieci (ufundowane przez firmy CD Projekt oraz Nicolas Games), które zachęcą je do korzystania z dbających o ich bezpieczeństwo kawiarenek. Dzięki przyłączeniu się do kampanii firmy ANCOM Sp. z o.o każda kawiarenka, która przyłączy się do akcji, a nie posiada jeszcze programu filtrującego, otrzyma program Cenzor z licencjami na wszystkie komputery bezpłatnie. Program ten wykazał najwyższą skuteczność filtrowania treści szkodliwych dla dzieci podczas testów wykonanych przez NASK w ramach programu Saferinternet.pl. Właściciele kawiarenek otrzymają też bezpłatne materiały promocyjne i edukacyjne, w które będą mogli wyposażyć swoje punkty internetowe.

Organizatorzy akcji zapraszają kawiarenki do zgłaszania swojego udziału do 15 lutego 2009 r. Jeśli kawiarenka, która się zarejestrowała, chciałaby otrzymać program filtrujący lub materiały promujące bezpieczeństwo dzieci w Internecie, może zgłosić swoje zapotrzebowanie pod adresem Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.. Informacja o przyłączeniu się kawiarenek do akcji wraz z ich adresami będzie dostępna na stronie Saferinternet.pl w serwisie poświęconym kampanii - http://kawiarenka.saferinternet.pl/. Lista kawiarenek będzie również dystrybuowana podczas szkoleń, konferencji oraz imprez plenerowych organizowanych w ramach programu KE „Safer Internet", realizowanego przez NASK i Fundację Dzieci Niczyje od 2005 r. W projekcie mającym na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa dzieci korzystających z Internetu Saferinternet.pl działają również zespoły: Dyżurnet.pl - polski punktu ds. zwalczania nielegalnych treści w Internecie oraz HelpLine - punktu pomocy dla dzieci, które doświadczyły przemocy związanej z korzystaniem z nowych mediów - Internet, telefonia komórkowa. Szczegółowe informacje dotyczące projektu znajdują się na stronie http://www.saferinternet.pl/

 

oem software