Okiem i uchem 2-3-07

Utworzono: czwartek, 09 listopad 2006 Drukuj E-mail

 

Nie naraził się

Åšrodowisko przyrodników skupione w PAN wyraziÅ‚o swoje (negatywne) stanowisko w formie apelu w sprawie budowy autostrady przez dolinÄ™ Rospudy. Podpisali siÄ™ pod nim przewodniczÄ…cy czterech komitetów naukowych. Nie wsparÅ‚ ich jedynie prof. A. Legocki, przewodniczÄ…cy WydziaÅ‚u II Nauk Biologicznych PAN, którego w tej kÅ‚opotliwej sytuacji poratowaÅ‚ swoim nazwiskiem jego zastÄ™pca, prof. WiesÅ‚aw Bogdanowicz. Czyżby przewodniczÄ…cy zamierzaÅ‚ robić karierÄ™ politycznÄ…?

Mniej niż zero?

Ciekawie wyglÄ…da porównanie wartoÅ›ci majÄ…tku OPI po 10 miesiÄ…cach miedzy 31.12.05. a 31.10.06. Otóż grunty OPI straciÅ‚y na wartoÅ›ci 94 tys. zÅ‚ (co miesiÄ…c taÅ„sze o prawie 10 tys.), budynki - o prawie 7 tys. (co miesiÄ…c taÅ„sze o 680 zÅ‚), urzÄ…dzenia techniczne tracÄ… natomiast co miesiÄ…c na wartoÅ›ci 25 tys. zÅ‚. RoÅ›nie natomiast wartość Å›rodków w budowie (nie wiadomo, jakiej?) - prawie o 24 tys. zÅ‚. Gdyby to tempo zmian utrzymaÅ‚o siÄ™, za parÄ™ lat OPI bÄ™dzie zero warte!

Z gospodarskÄ… wizytÄ…

Minister nauki postanowiÅ‚ nawiedzić naukowców w kampusie ochota w Warszawie przy okazji konferencji tzw. prasowej, jaka zwoÅ‚aÅ‚ 28.02.07. Po przedstawieniu woli zmian w organizacji i finansowaniu badaÅ„ naukowych w Polsce, zaproponowano garstce obecnych na konferencji dziennikarzy (nie wszystkich co prawda tam zapraszano) zwiedzanie pracowni uczonych. RozpoczÄ™to od budynku chemii radiacyjnej UW, gdzie minister przepytaÅ‚ naukowców co majÄ… na warsztacie, czy majÄ… wspóÅ‚pracÄ™ miÄ™dzynarodowÄ…, a kiedy sÅ‚yszaÅ‚ odpowiedź twierdzÄ…ca - pochwalaÅ‚ sÅ‚owami: tak trzymać! Gierek reaktywacja?

Cenzura wraca

Do PAP wróciÅ‚a cenzura. Teksty z finansowanego przez ministerstwo nauki serwisu Nauka w Polsce sÄ… cenzurowane, a te o dolinie Rospudy, które nie opowiadajÄ… siÄ™ za stanowiskiem rzÄ…du w tej sprawie - nawet niedopuszczane do druku. Ingerencja nastÄ™puje na poziomie samego ministerstwa nauki, co podkreÅ›la rangÄ™ serwisu informacyjnego. Kolegom z tej redakcji gratulujemy pozycji zawodowej, wszak nawet w PRL interwencje ministerstwa rzadko dotyczyÅ‚y redakcji popularyzatorskich. A swojÄ… drogÄ… - sÄ…siedztwo Mysiej zobowiÄ…zuje!

Wadza

Niektórym urzÄ™dnikom ministerstwa nauki pomyliÅ‚y siÄ™ czasy i ustroje. Otóż dyrektor jednego z departamentów tegoż urzÄ™du zrugaÅ‚ administratorów portalu internetowego Innowacje (PARP) za umieszczanie informacji o nowych numerach miesiÄ™cznika Sprawy Nauki. Jako pisma nie bÄ™dÄ…cego organem ministra. Panu dyrektorowi polecamy mniej nadgorliwoÅ›ci w budowie IV RP - jeszcze nie wszystko w Polsce jest wÅ‚asnoÅ›ciÄ… rzÄ…dzÄ…cych, a wÅ‚adza nie jest wieczna. Warto o tym pamiÄ™tać!

Nowe elyty

W ministerstwie nauki nowa polityka informacyjna! Na konferencje prasowe zapraszani sÄ… tylko krewni i znajomi królika, czyli wybrani, przyjaźnie nastawieni do kierownictwa resoru dziennikarze. O konferencji prasowej ministra nauki 28.02.07. wiedzieli jeszcze tylko ci, którzy odwiedzajÄ… stronÄ™ internetowÄ… ministerstwa. Wraże telewizje - dla Å›wiÄ™tego spokoju zapewne zaproszono, ale... dwie godziny później, kiedy już nikogo nie byÅ‚o. Zaproszenie wystosowaÅ‚ dyrektor departamentu informacji MNiSW. Pogratulować czujnoÅ›ci rewolucyjnej!

Jak sen jaki złoty

14.03.07. doszÅ‚o do spotkania ministra nauki z przedstawicielami mediów. Jakich? Nie podano. Czego ono dotyczyÅ‚o? Nie wiadomo. MaÅ‚o tego - informacja zniknęła ze strony internetowej ministerstwa po dwóch dniach jak sen jaki zÅ‚oty. Szykuje siÄ™ robota dla CBÅš?

Ostała się jedynie przynęta?

Z miliarda złotych na "Wędkę technologiczną" w 2005 r. ostało się ponoć 300 mln zł, ale na trzy lata. A i to nie jest pewne. Budżet "Wędki technologicznej" - pomyślanej jako ekstra program rządu, a obecnie uznanej jedynie za przedsięwzięcie ministra nauki szkolnictwa wyższego pod nazwą "Inicjatywy technologicznej", został wcielony do budżetu nauki. Pierwotnie założenia tego programu miały być ogłoszone w ub. roku, potem - 1 marca, by z wielką pompą je przedstawić 19.03. 07. Niestety, podejrzenia, iż z wędki została jedynie przynęta mogą okazać się słuszne, skoro w przedmowie do założeń tego programu, min. Seweryński tajemniczo pisze, iż "w budżecie MNiSW na cele programu zarezerwowano znacząca kwotę". Chyba na kij do tej wędki?

Pretorianie

Na konferencji dotyczÄ…cej "Inicjatywy technologicznej" odbywajÄ…cej siÄ™ w budynku gieÅ‚dy 19.03.07. uczestniczyli gÅ‚ównie urzÄ™dnicy ministerstw: nauki, skarbu oraz pracownicy gieÅ‚dy. Po póÅ‚godzinnym spóźnieniu, premier podkresliÅ‚ wage nauki w życiu kraju, jako kole zamachowym gospodarki. PodtrzymaÅ‚ też wolÄ™ rzÄ…du, aby na naukÄ™ przeznaczać wiÄ™ksze Å›rodki, gÅ‚ównie - w koÅ„cu kadencji, gdyż na razie z budżetem jest krucho. Mimo to, w tym roku - lepiej niż za poprzednich rzÄ…dów. Po czym wyszedÅ‚. PropagandÄ™ sukcesu kontynuowali nastÄ™pnie min. min. SeweryÅ„ski oraz KurzydÅ‚owski. Z punktu widzenia gieÅ‚dy omawiaÅ‚ jÄ… dÅ‚ugo a namiÄ™tnie jej przedstawiciel. Czy ktoÅ› rozumiaÅ‚ owÄ… nowomowÄ™, nie wiadomo, gdyż wÅ›ród obecnych brakowaÅ‚o "interesariuszy", do których kierowaÅ‚ swoje sÅ‚owa. Z osób, których konferencja mogÅ‚aby zainteresować byÅ‚o dwóch dyrektorów placówek naukowych, jeden rektor - ojciec rzecznika MSWiA, kierownictwo PARP oraz sÅ‚ynna nie-feministka, prezes UrzÄ™du Patentowego. Prezes PAN i rozjemca w PZPN w jednej osobie opuÅ›ciÅ‚ zajÄ™te wczeÅ›niej stanowisko przy kotarze tuż przed konferencjÄ….

Przyszłość w muzeum

Jak co roku, gieÅ‚dÄ™ wynalazków wyróżnionych na miÄ™dzynarodowych wystawach innowacji zorganizowano w Muzeum Techniki w Warszawie. NiewÄ…tpliwie jest to dobre miejsce z uwagi na lokalizacjÄ™, jednak siermiężna wystawa oraz wnÄ™trze ubogiego przybytku kultury technicznej rodzÄ… zÅ‚oÅ›liwe komentarze: czy to co wymyÅ›limy nadaje siÄ™ tylko do muzeum?

Boska nauka

UtrwaliÅ‚ siÄ™ nam w nauce religijny obrzÄ…dek. Å»aden instytut nie powala sobie na pominiÄ™cie ksiÄ™dza podczas jakiejkolwiek uroczystoÅ›ci. A i kler dobrze siÄ™ czuje w atmosferze nauki. Ostatnio, 21.03.07. podczas otwarcia nowej siedziby Instytutu Paliw i Energii Odnawialnej, najpierw powitano wysÅ‚annika abp GÅ‚odzia, potem wÅ‚adzÄ™ Å›wieckÄ… w osobach ministrów gospodarki i nauki. Przedstawiciel kleru poparÅ‚ idee rozwoju energetyki odnawialnej, jako zgodne z naukÄ… JP2 oraz - poderwawszy siedzÄ…cych do pacierza - pokropiÅ‚ po trzykroć salÄ™ konferencyjnÄ… ubogaconÄ… krzyżem. Widać z tego, że koÅ›cióÅ‚ niemaÅ‚o zainwestowaÅ‚ w budowÄ™ i dziaÅ‚alność tej placówki naukowej. WÅ‚adzy Å›wieckiej - tak ochoczo stajÄ…cej do modÅ‚ów - pozostaje tylko klepanie pacierzy przy przydzielaniu grantów na jego dziaÅ‚alność.

oem software Odsłony: 2960
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd