banner

 

muz.ziem.4W Muzeum Ziemi PAN  otwarto wystawę fotografii Ryszarda Czajkowskiego - "Retrospekcje polarne". Można ją oglądać do 29 czerwca 2014.

 

Autorem wystawy pokazywanej w ramach cyklu Natura – Sztuka jest Ryszard Czajkowski, znany polski geofizyk, polarnik, podróżnik oraz dziennikarz i reporter, autor licznych programów telewizyjnych oraz filmów o tematyce podróżniczej.
 

Na wystawie pokazano współczesne oraz dawne fotografie ze Spitsbergenu – największej wyspy Norwegii, położonej w archipelagu Svalbard w północno-zachodniej części Morza Barentsa, na której od kilkudziesięciu lat działa Polska Stacja Polarna w Hornsundzie.muz.ziemi5

Autor tak opisuje opisuje swoje wrażenia i refleksje widoczne w prezentowanych zdjęciach:  „Chcę opowiedzieć o podróży sentymentalnej. Pierwszy raz byłem na Spitsbergenie w 1971 roku i przez kolejne dziesięć lat, nieomal wyłącznie, zajmowałem się sprawami wypraw polarnych.


Dla mnie Spitsbergen to najpiękniejsze miejsce na świecie. Każda kolejna wyprawa była nieustannym pasmem radości. Może dlatego w moich filmach, opowieściach i mam nadzieję, że również na moich zdjęciach, nie wieje grozą ani bohaterstwem. Po prostu cieszyłem się, że mogłem tam pracować.

muz.ziemi2Wtedy realizowałem swoje marzenia. Prowadziłem badania geofizyczne, a przy okazji robiłem wycieczki, fotografowałem i filmowałem. Teraz pojechałem bez obowiązków, ale nie udawało mi się ukryć wzruszenia. Czułem, że jestem po prostu u siebie. Wiele się zmieniło, ale krajobraz pozostał.

Byłem bardzo krótko, a interesujące są zmiany pór roku. Zmienia się roślinność, inaczej zachowują się zwierzęta. Tym razem spotkałem tylko dwa najpopularniejsze gatunki kwiatów. Mało miałem kontaktów z ptactwem, które jeszcze nie weszło w okres lęgowy. Spotkałem tylko jednego lisa, ale za to widziałem białego niedźwiedzia.

Miłe dla mnie było spotkanie z aktualnymi mieszkańcami naszej stacji. Mimo znacznie bardziej zaawansowanych technik prowadzenia badań i wielu nowych rozwiązań w samej bazie, wydaje mi się, że podobnie jak mnie, cieszy ich Spitsbergen.

Więcej - http://www.mz.pan.pl/

 

O Arktyce pisaliśmy:

W Nr. 1/07 - Arktyka liczy na naukę*   

W Nr. 12/13 SN - Ostatni taki kawałek Ziemi

Stwórzmy Arktyczny Park Narodów Zjednoczonych

W Nr. 1/14 SN - Arktyki nie da się zamknąć