Ciemność w sprawie jbr
W dn. 22.01.07. w Ministerstwie Gospodarki odbyÅ‚o siÄ™ pierwsze posiedzenie ZespoÅ‚u ds. Oceny efektywnoÅ›ci dziaÅ‚alnoÅ›ci jednostek badawczo - rozwojowych nadzorowanych przez ministra gospodarki. NastÄ™pnego dnia, nasza redakcja zwróciÅ‚a siÄ™ do biura prasowego MG o podanie nastÄ™pujÄ…cych informacji:
- jaki jest skÅ‚ad zespoÅ‚u ds oceny jbr-ów?
- które z jbr-ów (20) przeznaczono do komercjalizacji?
- które z jbr-ów (6) bÄ™dÄ… prywatyzowane bezpoÅ›rednio?
Następnego dnia otrzymaliśmy następujące informacje od rzecznika prasowego MG:
W skÅ‚ad ZespoÅ‚u do spraw oceny efektywnoÅ›ci dziaÅ‚alnoÅ›ci jednostek badawczo-rozwojowych nadzorowanych przez Ministra Gospodarki wchodzÄ… przedstawiciele departamentów merytorycznie wspóÅ‚pracujÄ…cych z jednostkami badawczo-rozwojowymi, dyrektorzy wybranych jednostek badawczo-rozwojowych oraz PrzewodniczÄ…cy Rady GÅ‚ównej JBR. ZespóÅ‚ liczy 18 czÅ‚onków.
Procesowi komercjalizacji zostaÅ‚o poddanych 20 jednostek (zgodnie z ustawÄ… z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.).
Procesem komercjalizacji zostaÅ‚y objÄ™te jednostki, które:
1) w małym stopniu realizują zadania związane z prowadzeniem badań naukowych i prac rozwojowych oraz wdrażaniem ich w praktyce,
2) prowadzÄ… dziaÅ‚alność gospodarczÄ… jako gÅ‚ówny przedmiot ich funkcjonowania,
3) wykazują niewielkie przychody ze sprzedaży usług badawczo-rozwojowych (poniżej 20 %),
4) wykazujÄ… dodatni wynik finansowy na niskim poziomie,
5) zatrudniajÄ… niedostatecznÄ… ilość pracowników naukowo-badawczych,
6) realizują zadania o małym znaczeniu dla gospodarki.
Procesowi prywatyzacji zostanie poddanych 6 jednostek (zgodnie z ustawÄ… z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 z późn. zm.).
Prywatyzacji bezpoÅ›redniej, polegajÄ…cej na oddaniu mienia jednostki badawczo-rozwojowej do odpÅ‚atnego korzystania, zostanÄ… poddane jednostki badawczo-rozwojowe, których dyrektorzy wystÄ…pili z wnioskiem o prywatyzacjÄ™.
Procesem prywatyzacji bÄ™dÄ… objÄ™te jednostki, które w maÅ‚ym stopniu realizujÄ… zadania ustawowe zwiÄ…zane z prowadzeniem badaÅ„ naukowych i prac rozwojowych oraz z wdrażaniem ich w praktyce. GÅ‚ównym przedmiotem ich funkcjonowania jest prowadzenie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej, którÄ… znacznie efektywniej bÄ™dÄ… mogÅ‚y wykonywać w formule prawnej spóÅ‚ki kapitaÅ‚owej prawa handlowego.
W zwiÄ…zku z brakiem odpowiedzi na postawione przez nas pytania, redakcja w dn. 24.01.07. zwróciÅ‚a uwagÄ™ rzecznikowi, iż pytanie dotyczyÅ‚o skÅ‚adu osobowego zespoÅ‚u ds oceny, a nie jego liczebnoÅ›ci, ponadto listy 20 jbrów (ich nazw) do komercjalizacji i nazw 6 jbr-ów do prywatyzacji bezpoÅ›redniej. Tych danych nie otrzymaliÅ›my. W zwiÄ…zku z tym zapytaliÅ›my czy to oznacza, że sÄ… one tajne?
Niestety, ten mail pozostaÅ‚ bez odpowiedzi, co zresztÄ… zrozumiaÅ‚e, biorÄ…c pod uwagÄ™ dotychczasowÄ… praktykÄ™ biura prasowego MG oraz politykÄ™ obecnych wÅ‚adz politycznych. Wobec tego, postanowiÅ‚am umówić siÄ™ na spotkanie z dyrektorem departamentu nadzorujÄ…cego jbr-y, p. StanisÅ‚awem HebdÄ…. Do pierwszego spotkania miaÅ‚o dojść 29 stycznia, ale z uwagi na moja niedyspozycje zdrowotna, przeÅ‚ożono je na 8 lutego. Za każdym razem podkreÅ›laÅ‚am, ze chodzi mi o wywiad.
W drugim terminie spotkania (8.02.) dyrektor powitaÅ‚ mnie uwagÄ…, iż w dzisiejszych czasach trzeba uważać na to co siÄ™ mówi i gdzie. Ponadto byÅ‚ przestraszony zobaczywszy magnetofon. Kategorycznie odmówiÅ‚ udzielenia wywiadu zasÅ‚aniajÄ…c siÄ™ pragmatykÄ… sÅ‚użbowÄ… oraz niewiedzÄ…, iż nasze spotkanie dotyczyÅ‚o wywiadu. Bo jeÅ›li miaÅ‚by być wywiad, to najpierw pytania na piÅ›mie, potem zgoda ministra P. Woźniaka, jako że min. A. Kaczmarka - dotychczas zajmujÄ…cego siÄ™ jbr-ami - już nie ma. Å»eby nasze spotkanie nie byÅ‚o nadaremne, próbowaÅ‚am choć uzyskać informacje, o które pytaÅ‚am biuro prasowe. Tu jednak także napotkaÅ‚am opór: dyrektor uznaÅ‚, iż odpowiedź biura prasowego jest merytorycznie na temat i wyczerpujÄ…ca. Na mój sprzeciw zareagowaÅ‚, iż dane, o które proszÄ™ sÄ… dokumentem wewnÄ™trznym. -Czy tajnym? - nie, nie tajnym, ale sÅ‚użbowym. Czy poufnym?- nie, nie poufnym, ale sÅ‚użbowym. A na jakiej podstawie pani prosi o takie informacje? - na podstawie ustawy Prawo Prasowe. ? Prawo prasowe? Wskutek takiej argumentacji dyrektor obiecaÅ‚ przysÅ‚anie mi tych informacji. Do dzisiaj ich redakcja nie otrzymaÅ‚a. Widać Prawo Prasowe w MG nie jest uznawane. Może dlatego, że ducha Mincowskiego zastÄ…piÅ‚ tam duch Kafkowski?
Anna Leszkowska