Innowacyjna dźwignia?

Utworzono: wtorek, 27 luty 2007 Ryszard Ginalski Drukuj E-mail

RzÄ…dowy program zostaÅ‚ już przesÅ‚any do Komisji Europejskiej, z którÄ… odbÄ™dÄ… siÄ™ oficjalne negocjacje na temat szczegóÅ‚ów jego realizacji. Już jednak wiadomo, że Unia Europejska bierze na siebie gÅ‚ówny ciężar przestawienia polskiej gospodarki na nowe, innowacyjne podstawy. Z przewidzianych na jego realizacjÄ™ 9 711,6 mld euro Bruksela da (z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego) 8 254,9 mld euro, a ze źródeÅ‚ krajowych doÅ‚ożymy tylko 1 456,7 mld euro. WkÅ‚ad UE stanowi zarazem 12,3% caÅ‚oÅ›ci Å›rodków unijnych na realizacjÄ™ Narodowej Strategii Rozwoju Regionalnego.

WÅ›ród siedmiu priorytetów programu najwiÄ™cej majÄ… pochÅ‚onąć: inwestycje w innowacyjne przedsiÄ™wziÄ™cia (bÄ™dÄ…ce w gestii Ministerstwa Gospodarki) - 3 309,7 mln euro, oraz budowa i rozwój spoÅ‚eczeÅ„stwa informacyjnego (MSWiA) - 2 294,1 mln euro. Po 1 314,3 mln euro przeznacza siÄ™ na: badania i rozwój nowoczesnych technologii (MNiSW) oraz na infrastrukturÄ™ sfery B+R (MNiSW). Trzy pozostaÅ‚e priorytety bÄ™dÄ… finansowane znacznie skromniej: poprawa miejsca polskiej gospodarki na Å›wiecie - kwotÄ… 410,6 mln euro; dyfuzja innowacji - 398,9 mln euro, a kapitaÅ‚ dla innowacji - 340 mln euro.

RzÄ…d deklaruje wsparcie

Omawiany program jest jednym z instrumentów realizacji Narodowych Strategicznych Ram Odniesienia (Narodowej Strategii SpójnoÅ›ci) na lata 2007-2013. Wspieranie szeroko rozumianej innowacyjnoÅ›ci ma obejmować przedsiÄ™biorstwa, instytucje otoczenia biznesu, jednostki naukowe Å›wiadczÄ…ce usÅ‚ugi przedsiÄ™biorstwom. Wicemininister rozwoju regionalnego Tomasz Nowakowski zapowiedziaÅ‚ także wsparcie systemowe zmierzajÄ…ce do rozwoju Å›rodowiska instytucjonalnego innowacyjnych przedsiÄ™biorstw.

Mowa tu o przedsiÄ™biorstwach wszystkich sektorów i branż, w tym firmach maÅ‚ych i Å›rednich, jednostkach sfery badawczo-rozwojowej, instytucjach otoczenia biznesu, jednostkach administracji centralnej. Pewne ograniczenia wynikajÄ… tylko z zakresu interwencji EFRR oraz regulacji dotyczÄ…cych pomocy publicznej. FunkcjÄ™ instytucji zarzÄ…dzajÄ…cej PO IG peÅ‚ni Ministerstwo Rozwoju Regionalnego.

Program obejmuje wspieranie na poziomie krajowym i/lub miÄ™dzynarodowym innowacji produktowych, procesowych, marketingowych i organizacyjnych, które bezpoÅ›rednio lub poÅ›rednio przyczyniajÄ… siÄ™ do powstawania i rozwoju innowacyjnych przedsiÄ™biorstw. Chodzi zwÅ‚aszcza o dziaÅ‚ania, które generujÄ… najwyższÄ… wartość dodanÄ… dla gospodarki i przedsiÄ™biorstw.

Ważnym przedsiÄ™wziÄ™ciem w ramach programu bÄ™dzie powoÅ‚anie Narodowego Centrum BadaÅ„ i Rozwoju, które bÄ™dzie koordynować i zarzÄ…dzać realizacjÄ… programów badawczych w obszarach uznanych przez rzÄ…d za strategiczne. WedÅ‚ug wicemin. T. Nowakowskiego, program zostaÅ‚ skonstruowany w taki sposób, aby jak najlepiej sÅ‚użyÅ‚ przedsiÄ™biorcom. DodaÅ‚ on, że w wyniku konsultacji spoÅ‚ecznych oraz przeprowadzonych ocen m.in. zwiÄ™kszono alokacjÄ™ na program z 8,2 mld euro do 9,7 mld euro. Ponadto, zgodnie z sugestiÄ… Komisji Europejskiej, aby zaakcentować budowanie spoÅ‚eczeÅ„stwa informacyjnego, znaczÄ…co zwiÄ™kszono Å›rodki na priorytet 7 oraz poszerzono go o instrumenty dla przedsiÄ™biorców i szeroko pojÄ™tych e-usÅ‚ug. W tym ostatnim zakresie zapowiedziano wsparcie w zakresie dostÄ™pu obywateli do szerokopasmowego Internetu. Projekty zwiÄ…zane ze spoÅ‚eczeÅ„stwem informacyjnym bÄ™dÄ… wspóÅ‚finansowane także w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej, a także Programu Operacyjnego KapitaÅ‚ Ludzki.

Mało chlubny ogon

Komisja Europejska ma ocenić program pod wzglÄ™dem merytorycznym, m.in. jego zgodnoÅ›ci z celami strategicznymi dokumentów wspólnotowych. NastÄ™pnie majÄ… nastÄ…pić negocjacje z polskim rzÄ…dem, które powinny siÄ™ zakoÅ„czyć w kwietniu. Ale wydatki przewidziane do sfinansowania z budżetu programu sÄ… kwalifikowane już od stycznia br.

Podczas prezentacji tego programu w MRR (20.01.07.) podkreÅ›lano, że pod wzglÄ™dem innowacyjnoÅ›ci nasz kraj wlecze siÄ™ w europejskim ogonie. DokumentujÄ… to obfite i wymowne dane, zawarte w obszernym materiale opublikowanym przez to ministerstwo wraz z programem Innowacyjna Gospodarka. Oto niektóre z nich, odnoszÄ…ce siÄ™ do roku 2004:

- Wskaźnik przedsiÄ™biorstw innowacyjnych w porównaniu z 2003 r. zmalaÅ‚ o 0,3%, do 39,3%, przy czym w sektorze prywatnym wynosiÅ‚ 38,7%, a w publicznym 47,6%.

- Innowacje w procesach innowacyjnych stosowało zaledwie 18% polskich firm, przy średniej w UE - 51%.

- Wspieraniem innowacyjnoÅ›ci zajmowaÅ‚o siÄ™ 537 podmiotów, ale ponad poÅ‚owa w nich prowadziÅ‚a tylko szkolenia i usÅ‚ugi doradcze; ponadto w co drugim powiecie i w 75% gmin nie byÅ‚o żadnej instytucji wspierajÄ…cej dziaÅ‚alność innowacyjnÄ….

- Nakłady na innowacje zmalały z ok.1,7% w roku 2000 do 1,5% w 2004 r.

- Pod wzglÄ™dem wskaźnika innowacyjnoÅ›ci wÅ›ród 25 paÅ„stw Unii (sprzed przyjÄ™cia w br. do niej BuÅ‚garii i Rumunii) Polska zajmuje 21 miejsce, ze wskaźnikiem 0,23, przy przeciÄ™tnym 0,42.

- W wydatkach na innowacje u nas dominujÄ… zakupy maszyn i urzÄ…dzeÅ„ (ok. 60%), na badania i rozwój idzie tylko 7,5%, a na zakup gotowych technologii, dokumentów i praw 3%.

- Wyroby wysokiej technologii stanowiÄ… w Polsce zaledwie 2,3%, a dla porównania w Irlandii 40%, w Japonii 30%, w USA 27%.

- W polskim eksporcie jest tylko 2,3% wyrobów wysokiej technologii, podczas gdy w UE ok. 18%.

- W sektorze B+R pracuje u nas niespeÅ‚na 128 tys. osób, z których w przedsiÄ™biorstwach tylko 6,5% (w UE ok. 50%).

- DziaÅ‚alnoÅ›ciÄ… w zakresie B+R w roku 2004 zajmowaÅ‚o siÄ™ w Polsce 957 placówek; wÅ›ród nich byÅ‚o 480 zakÅ‚adów gospodarczych, 197 jbr-ów, 128 wyższych uczelni i 78 placówek PAN.

Czy w koÅ„cu 2013 roku, kiedy ma siÄ™ zakoÅ„czyć realizacja programu Innowacyjna Gospodarka, powyższe dane liczbowe bÄ™dÄ… znaczÄ…co lepsze, niż teraz? Wielki zastrzyk finansowy z UE może w pewnym stopniu poprawić poziom innowacyjnoÅ›ci i konkurencyjnoÅ›ci naszej gospodarki, przyczynić siÄ™ do zwiÄ™kszenia nieco udziaÅ‚u polskich wyrobów wytwarzanych z udziaÅ‚em nowoczesnych technologii.

Ale nie można uzależniać postÄ™pu technologicznego i innowacyjnego krajowego przemysÅ‚u i innych gałęzi gospodarki gÅ‚ównie od miliardów euro z Brukseli. Dopóki Polska, pospoÅ‚u krajowy budżet oraz przedsiÄ™biorstwa, nie zwiÄ™kszÄ… nakÅ‚adów na naukÄ™, na badania rozwojowe i wdrażanie ich wyników pozostaniemy w ogonie europejskiej innowacyjnoÅ›ci. Tymczasem – co Czytelnicy naszego pisma zapewne pamiÄ™tajÄ…, ale co warto przypomnieć, gdyż i te dane umieszczono w cytowanym dokumencie z MRR: w latach 2000-2004 wydatki na naukÄ™ w Polsce spadÅ‚y z 0,41 do 0,31% PKB! A nakÅ‚ady na dziaÅ‚alność B+R, odpowiednio, z 1,83 do 1,38% PKB. W tych warunkach nasza gospodarka nie ma żadnych możliwoÅ›ci dotrzymania kroku krajom wyżej rozwiniÄ™tym, nie tylko gospodarczo, ale i politycznie!

 

 

oem software Odsłony: 2266
DMC Firewall is developed by Dean Marshall Consultancy Ltd