banner

 

 

132

OkładkaZenona Sawicka

 


Aktualności


Budowa robota LIREC  

 


Laureaci polsko-niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus 2008  

 


Rezonans magnetyczny na WUM  

 


Spielberg honorowym doktorem UJ  


Umowa UW z archeologami  

 


Wrocławskie uczelnie razem z ChemiParkiem  

 


Biotechnologia


Genetyczna puszka Pandory?   


To jest dzień, o którym marzyliśmy - powiedział dr Bruce Alberts, przewodniczący Narodowego Instytutu Naukowego, po ogłoszeniu wyników zsekwencjonowania ludzkiego genomu. Dziś jednak zaczynają się rodzić wątpliwości: czy to jedno z najbardziej przełomowych odkryć ostatnich lat ma jedynie pozytywne implikacje? Czy aby nauka nie poszła za daleko? Czy może być niebezpieczne udostępnianie innym naszego unikalnego kodu genetycznego?

 


Ekologia


By las trwał   


Dr Ryszard Kapuściński: Nauka często nie nadąża za potrzebami praktyki i za rzadko zabiera głos w sprawach metod ochrony lasu.

 


Felietony – Andrzej  Klimek


Rośniemy!   


W ostatnich 150 latach człowiek przeciętnie podrósł o 20 cm i tendencja zwiększania wzrostu utrzymuje się we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach. 

 


Felietony – Wiesław W. Jędrzejczak


Los młodego  

 


Felietony - Janusz  Markiewicz


Efekt cieplarniany - odwołany!   


Efektu cieplarnianego nie ma. To tylko chwyt, mający służyć do wyłudzenia grubej kasy. Upieram się przy tym ze świadomością, że zaprzeczanie lansowanym koncepcjom lub kreowanym bytom ma w sobie zawsze element ryzyka.

 


Felietony - Małgorzata Milewska-Stawiany


Mali lingwiści, czyli kilka uwag o języku przedszkolaków  

 


Fizyka


Fizyka jak teologia   


Prof. Wiesław Sztumski: Współczesna nauka, dzięki fizyce kwantowej, odrzuciła ściśle deterministyczny obraz świata, oparty na pojęciach pewności, stałości i niezawodności.

 


Informacje


Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej   


Trzy pomorskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Akademia Medyczna w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie powołania Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.

 


ESA zaakceptowała  

 


Polska nie ma strategii przemysłu kosmicznego  

 


Wybory władz uczelni państwowych na kadencję 2008 - 2012  

 


Listy do redakcji


Osłupienie, czyli mózg w obcęgach (kościoła)  

 


Nauka-gospodarka


Last minute   


Doc. Marek Banaszkiewicz: Nie wiem, dlaczego badania kosmiczne są niedofinansowane. Być może dlatego, że grupy naukowe w Polsce się pookopywały i każdy broni tego, co zdobył do tej pory - nie ma więc zgody na przesunięcie środków na tę dziedzinę.

 


Milionerzy  


Maciej Kozłowski: Domena internetowa dzisiaj to często przedmiot obrotu – podobnie jak nieruchomość czy dzieło sztuki.

 


Nauka i sztuka


Idź i patrz  

 


Nauka w sieci
 

 

Naukowa agora

W sprawie proponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reformy nauki i szkolnictwa wyższego zabrał głos Senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przyjmując 21.05.08. uchwałę, w której przedstawił projekt „Wskaźnika dojrzałości kadrowej uczelni” jako stanowisko Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w toczącej się dyskusji nad założeniami reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
 


 Prof. Leszek Kaczmarek: Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby pieniądze na naukę dostawali badacze, bo to oni tworzą naukę. W Polsce pieniądze natomiast dostają instytucje. I wiele z nich marnują.
 

O nauce inni

W biuletynie JBR, jego redaktor naczelny, Wacław Wasiak, zamieścił dwie interesujące wypowiedzi dyrektorów placówek naukowych poddanych zabiegowi tzw. uzdrawiania. Jakie skutki przyniosły te przekształcenia, można się przekonać po lekturze wybranych fragmentów tych opinii.
 

 

Recenzje

Handlowanie po francusku  
Polskie granity  
Poznać ptaszka  
Poznajemy islandzki  
Prawo i ekonomia po słowacku  
Starożytni Słowianie  
Szekspir w Polsce  

oem software