Okładka - Zenona Sawicka
Aktualności
Budowa robota LIREC
Laureaci polsko-niemieckiej Nagrody Naukowej Copernicus 2008
Rezonans magnetyczny na WUM
Spielberg honorowym doktorem UJ
Umowa UW z archeologami
Wrocławskie uczelnie razem z ChemiParkiem
Biotechnologia
Genetyczna puszka Pandory?
To jest dzień, o którym marzyliśmy - powiedział dr Bruce Alberts, przewodniczący Narodowego Instytutu Naukowego, po ogłoszeniu wyników zsekwencjonowania ludzkiego genomu. Dziś jednak zaczynają się rodzić wątpliwości: czy to jedno z najbardziej przełomowych odkryć ostatnich lat ma jedynie pozytywne implikacje? Czy aby nauka nie poszła za daleko? Czy może być niebezpieczne udostępnianie innym naszego unikalnego kodu genetycznego?
Ekologia
By las trwał
Dr Ryszard Kapuściński: Nauka często nie nadąża za potrzebami praktyki i za rzadko zabiera głos w sprawach metod ochrony lasu.
Felietony – Andrzej Klimek
Rośniemy!
W ostatnich 150 latach człowiek przeciętnie podrósł o 20 cm i tendencja zwiększania wzrostu utrzymuje się we wszystkich wysoko rozwiniętych krajach.
Felietony – Wiesław W. Jędrzejczak
Los młodego
Felietony - Janusz Markiewicz
Efekt cieplarniany - odwołany!
Efektu cieplarnianego nie ma. To tylko chwyt, mający służyć do wyłudzenia grubej kasy. Upieram się przy tym ze świadomością, że zaprzeczanie lansowanym koncepcjom lub kreowanym bytom ma w sobie zawsze element ryzyka.
Felietony - Małgorzata Milewska-Stawiany
Mali lingwiści, czyli kilka uwag o języku przedszkolaków
Fizyka
Fizyka jak teologia
Prof. Wiesław Sztumski: Współczesna nauka, dzięki fizyce kwantowej, odrzuciła ściśle deterministyczny obraz świata, oparty na pojęciach pewności, stałości i niezawodności.
Informacje
Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej
Trzy pomorskie uczelnie: Uniwersytet Gdański, Akademia Medyczna w Gdańsku oraz Politechnika Gdańska podpisały list intencyjny w sprawie powołania Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.
ESA zaakceptowała
Polska nie ma strategii przemysłu kosmicznego
Wybory władz uczelni państwowych na kadencję 2008 - 2012
Listy do redakcji
Osłupienie, czyli mózg w obcęgach (kościoła)
Nauka-gospodarka
Last minute
Doc. Marek Banaszkiewicz: Nie wiem, dlaczego badania kosmiczne są niedofinansowane. Być może dlatego, że grupy naukowe w Polsce się pookopywały i każdy broni tego, co zdobył do tej pory - nie ma więc zgody na przesunięcie środków na tę dziedzinę.
Milionerzy
Maciej Kozłowski: Domena internetowa dzisiaj to często przedmiot obrotu – podobnie jak nieruchomość czy dzieło sztuki.
Nauka i sztuka
Idź i patrz
Nauka w sieci
Naukowa agora
W sprawie proponowanej przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego reformy nauki i szkolnictwa wyższego zabrał głos Senat Dolnośląskiej Szkoły Wyższej przyjmując 21.05.08. uchwałę, w której przedstawił projekt „Wskaźnika dojrzałości kadrowej uczelni” jako stanowisko Dolnośląskiej Szkoły Wyższej w toczącej się dyskusji nad założeniami reformy nauki i szkolnictwa wyższego.
Prof. Leszek Kaczmarek: Zawsze byłem zwolennikiem tego, żeby pieniądze na naukę dostawali badacze, bo to oni tworzą naukę. W Polsce pieniądze natomiast dostają instytucje. I wiele z nich marnują.
O nauce inni
W biuletynie JBR, jego redaktor naczelny, Wacław Wasiak, zamieścił dwie interesujące wypowiedzi dyrektorów placówek naukowych poddanych zabiegowi tzw. uzdrawiania. Jakie skutki przyniosły te przekształcenia, można się przekonać po lekturze wybranych fragmentów tych opinii.
Recenzje
Handlowanie po francusku Polskie granity Poznać ptaszka Poznajemy islandzki Prawo i ekonomia po słowacku Starożytni Słowianie Szekspir w Polsce
|